Ha van mozgástér és lehet pénzt fordítani adócsökkentésre, úgy a négy százalékos társasági különadó és az egységes, 1950 forintos egészségügyi járulék eltörlése lehetséges a jövő évi adóváltozások keretében, miközben nem engedjük felpuhítani a költségvetést - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden a Nemzetközi Vállalatok Magyarországi Társaságának közgyűlésén. Gyurcsány Ferenc nem említett összeget, amely a jövő évi adóváltoztatások kerete lehet, hangsúlyozva, hogy a kormány célja továbbra is az adómérséklés.
"Sem politikai, sem társadalompolitikai szempontból nem látom kivitelezhetőnek a jóléti rendszerek radikális átalakítását, illetve a lakossági adóterhek növelését" - mondta Gyurcsány Ferenc. A jelenlegi politikai helyzetet elemezve a miniszterelnök elmondta, Ami ami gazdaságilag szükséges, azt társadalmilag most lehetetlen meglépni.
Nehéz hozzányúlni a jóléti rendszerekhez
Az új helyzet abból adódik, hogy a szabaddemokraták radikálisabb átalakítást szorgalmaznak, a jóléti-szociális rendszer jelentős reformját, ami forrást teremt a nagyobb adóátalakításhoz. A miniszerelnök ezzel kapcsolatban Szlovákia példáját hozta fel, ahol 2000-2004 között nyolc százalékkal csökkent az újraelosztás mértéke. Az MSZP a folyamatos változtatások útjára kíván lépni, mivel látszik, hogy nincs politikai támogatottsága a jóléti rendszerek radikális átalakításának - tette hozzá.
Ezt a TV2 tények este műsorában annyival egészítette ki, hogy nincsen válság hazánkban. A gazdaság 2-3 százalékos növekedésben és egyensúlyban van, az ipari termelés növekszik, de a kkv-k is a legjobb helyzetben vannak egy év óta. A miniszterelnök szerint a Fidesz csak a társadalmat tartja szem előtt az Szdsz pedig csak a gazdaságot. Saját pártja, az Mszp a kettő között próbál egyensúlyt teremteni.
A napközbeni véleményét a tévéműsorban is megerősítette. Ezek szerint a reformértékű lépések folytatódnak az egészségügyben. Itt most a szolgáltatások szektorsemleges vásárlásáról érdemes gondolkodni. Ez azt jelenti, hogy az állami egészségbiztosító szolgáltatás vásárlása az állami és önkormányzati egészségügy mellett kiterjedhet a magánszolgáltatókra is. "Versenyezzenek értünk az egészségügyi szolgáltatók" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
A tandíj kapcsán kiderült, hogy felmerült egy olyan változat, hol az első év ingyenes, a továbbiakban viszont a gyengén teljesítőknek (a hallgatók akár több, mint felének) fizetni kell. A gyes jelenlegi három éves összegét, választás alapján két év alatt meglehetne kapni. A nyugdíjkorhatár pedig valószínűleg kitolódik, már ha a társadalom is egyetért ennek hasznával, jelentette ki a miniszterelnök.