Akkor különösen - tesszük hozzá -, ha a praktikusan már készülő következő évi büdzsé is a folytatás eszköze. A Kopint-Tárki ZRt. vezérigazgatójától, Palócz Évától is azt kértük: a konvergencia-program jelenlegi brüsszeli fogadtatásáról és a folytatás esélyeiről adjon értékelést.
A brüsszeli bizottsági állásfoglalás teljességgel helytálló - fejtette ki a Piac és Profitnak Palócz Éva. - Az idei teljesítés jó úton halad, s az adatok valóban ezt a folyamatot bizonyítják. Szokták mondani, hogy túl jóindulatúak Brüsszelben a magyarokhoz, holott egyszerűen csak objektívek. Almúnia biztos úr azonban árnyaltan fogalmazott, ezt sem szabad figyelmen kívül hagyni.
Azt is világossá tették Brüsszelben, hogy a jövő évi költségvetés helyzetét nem látják megnyugtatóan. A 2007-es mintegy 3 százalékpontos csökkenést persze el lehet érni, de a további 2 százalék forrása már valóban bizonytalan.
Mert nem lehet adókat emelni, például.
Erről van szó, túladóztatott most is a magyar gazdaság. Már csak a kiadáscsökkentés lehetséges, s itt valóban bizonytalanságot tapasztal a megfigyelő. Jó lenne látni, hogyan akar a kormányzat további komoly megtakarításokat elérni. Nekem lenne is ötletem...
A reform?
Nem csupán, bár kétségtelenül sok múlik rajta. El kell ismerni, hogy a "nagy" reform ugyan nem nagyon haladt előre, de sikerült néhány roppant fontos reformlépést megtenni. Például a gyógyszerkassza "szokásos" rakétaszerű növekedését megfékezte a kormányzat, most már nem emelkedik évi 40-50 milliárd forinttal. Az egészségügyi kiadásokat is sikerült megállítani, s bár félve mondom, kaotikus állapotok mellett megy végbe sok minden, például a volumenkorlátok bevezetése.
De tény, s ez a lényeg, az egészségügyben is meg lehet fékezni a költségek növekedését. Úgy tűnik, az oktatási átalakítások során megijedt a kormányzat, s továbbra is hozzá fog járulni ahhoz, hogy minden falunak, sőt tanyának legyen egyeteme. Előbb-utóbb a kényszer itt is úr lesz, gondolom. Felértékelődő szempont, egyre sürgetőbb a nyugdíjrendszer mielőbbi átalakítása. Az OECD pár nappal ezelőtt hozott nyilvánosságra értékelést - sikerült megdöbbenni az adatokon.
Amennyiben?
Mi vagyunk az az ország, ahol a férfiak nyugdíjba menetelekor kapott jövedelme magasabb, mint a munkával töltött idejük utolsó időszakában kifizetett nettó jövedelem. Ilyen "helyettesítési ráta" hazánkon kívül Portugáliában és Görögországban van csak, s mindkét állam államháztartása hagy komoly kivánnivalót maga után. Szóval nagyon nem szerencsés ez a jövedelmi szituáció, kivált, mert a nyugdíjak amúgy is viharos tempóban emelkednek. A dolgozók ugyanakkor jelentős reálkereset-csökkenéssel kénytelenek számolni.
A nyugdíjasok - közöttük tudva a leggazdagabb, havi 200 ezer forint fölötti ellátmánnyal rendelkezők mind népesebb táborát - jövedelme pontosan úgy emelkedik, mintha nem is lenne kiigazítási csomag az országban. A terheket egyenlőbben kellene elosztani, s a dolgozó embereket, gondolom, most már nem lehet tovább sújtani.