Magyarország eltökélt abban, hogy Budapesten legyen az EIT székhelye, az ezzel kapcsolatos elképzeléseket február 25-én ismertetik az Európai Unió Versenyképességi Tanácsa előtt - jelentette be Kákosy Csaba gazdasági és közlekedési miniszter a Magyar Innovációs Szövetség közgyűlésén.
Azon túl, hogy egy számunkra kedvező döntés jótékonyan hatna Magyarország nemzetközi megítélésére, tudományos és EU-diplomáciai megbecsülésére, közvetett módon a versenyképességet is javítaná - hangsúlyozta a szaktárca vezetője. Szerinte ugyanis a felsőoktatási intézmények, kutatási szervezetek és a vállalati szféra innovációs törekvéseinek katalizátoraként az EIT vonzóbbá teheti a magántőke számára a tudásba és innovációba történő befektetést.
Az EIT szakmai tevékenységébe való közvetlen bekapcsolódás lehetősége a kelet-közép-európai régiót is felértékelné, hiszen kitágítaná lehetőségeit az európai szintű stratégiai innovációs hálózat megalkotásában - állította Kákosy Csaba.
Több ország verseng
Ausztria, Magyarország és Lengyelország is szívesen lenne székhely, ám tekintettel arra, hogy az EU alapjogi ügynöksége Bécsben, míg a határvédelmi ügynökség Varsóban található, Budapestnek akár nagy esélye is lehet a versenyben.
A vetélkedés nem véletlen, hiszen 2013-ig a tervek szerint körülbelül hat tudás és innovációs közösséget hoz majd létre az intézet, amelyek az európai gazdaság és társadalom szempontjából alapvetően fontos területeken keresik a választ a hosszú távú stratégiai kihívásokra.
Várhatóan az EIT pénzügyi finanszírozásával sem lesz gond, mivel az EU idei költségvetésének értelmében (a Galileo programmal együtt) 2,7 milliárd euró többletforrást biztosítanak a működésére.
A magyar elkötelezettséget bemutató angol nyelvű kiadvány elérhető a GKM honlapján.