Fürdőfejlesztések állami forrásokkal

A közelmúltban hirdettek eredményt a Széchenyi Terv Turizmusfejlesztési Program Egészségturizmus alprogramjának keretében. A szakmai bíráló bizottság ez alkalommal 23 pályázat támogatásáról döntött, közel 6 milliárd forint értékben.

A támogatás felhasználásával folytatódik a hazai gyógy-, termál-, wellness fürdő és egyéb gyógyhelyek fejlesztése, melynek eredményeként 20 milliárd forint összértékű új beruházás valósul meg.
Az elmúlt két évben 74 pályázat részesült állami, összesen mintegy 29, 3 milliárd forint támogatásban, amellyel, illetve a hozzá kapcsolódó vállalkozói, önkormányzati tőkével 89 milliárd forint értékű fürdőfejlesztés kezdődhetett el. A nagyobb fürdő- és egészségturisztika létesítmények - mint például a sárvári – bővítésére, korszerűsítésére kiírt pályázatok mellett az elmúlt évben már az ún. kistérségi fürdők is pályázhattak, s nyertek állami forrásokat beruházásaikhoz. Idén - az egészségturisztikai vonzerők fejlesztésére kiírt pályázat (SZTP-2003-TU-1) keretében – a közelmúltban mintegy 6 milliárd forintot kapott 23 pályázó, melyek közül 21 fürdőfejlesztésre, kettő pedig klimatikus gyógyhely rekonstrukciójára igényelte az állami támogatást. A segítségével a fővárosban 3, a vidéki régiókban pedig 20 megvalósuló beruházás összértéke több mint 20 milliárd forint, melyek 518 új munkahelyet hoznak létre. A pályázat célja egyébként az ország különleges természeti adottságainak egészségturisztikai központtá (gyógy-, wellness, élményfürdővé, gyógybarlanggá, CO2-terápiás hellyé, klimatikus gyógyhellyé) fejlesztése. A pályázatokon elnyerhető maximális összeg a fejlesztés teljes összegének maximum 50%-a,(fürdők esetében 1 milliárd forint) lehet.

Támogatásban részesülő projektek:

1. A Szent András Állami Reumatológiai és Rehabilitációs Kórház sikeres pályázata révén Hévízen a Tófürdő régóta esedékes rekonstrukciója kezdődhet meg. A beruházás teljes összege mintegy 1931 millió forint, melyből az állami rész 750 millió forintot tesz ki.

2. A budapesti Széchenyi Fürdő folyó rekonstrukciója szintén befejeződhet a most elnyert 250 millió forint állami támogatással. A már korábban megújult strandrészleg után az elkövetkező hónapokban a termálfürdő, azon belül a Francsek-szárny homlokzati és a Czigler-szárny rekonstrukciója is megvalósulhat a 733,5 millió forintos felújítási munkák keretében.

3. Az egerszalóki fejlesztés célja, hogy Észak-Magyarország különleges és ritka természeti kincse, a sódomb köré látványos gyógyfürdő épüljön, a távlati elképzelések között pedig gyógyszálló és bungalow-ok építése is szerepel. A 2,8 milliárd forintos beruházáshoz a gazdasági tárca 800 millió forint támogatást nyújt.

4. A Gyulai Várfürdő a mostani sikeres pályázat révén újabb lehetőséghez jut: egy 800 millió forintos fejlesztési projekt keretében -- melyhez 300 millió forint állami támogatást kap -- a lovarda műemlék épületének, s az itt működő gyógymedencéknek a teljes felújítását, illetve bővítését, valamint az 50 méteres sportuszoda és a 25 méteres fedett úszómedence teljes modernizációját végezhetik el.

5. A Nyíregyházi Sóstó Fürdő a most megítélt 800 millió forintos állami támogatással -- az 1,7 milliárd forintos fejlesztési program keretében -- családi fürdővé alakul, s ezzel a kelet-magyarországi megyeszékhely turizmusának központi objektuma lesz.

6. Dombóvár Gunaras gyógyfürdője az elnyert 250 millió forintos állami támogatással 600 milliós fejlesztési programot tervez. Ennek keretében megújul a jelentős gyógyászati tevékenység alapját képező gyógyfürdő, s a létesítmény szolgáltatásai élményfürdővel is gazdagodnak.

7. A Komáromi Termálfürdő, amely Komárom-Esztergom Megye egyetlen gyógyvízzel rendelkező fürdője, az elnyert 150 millió forintos támogatás segítségével gyógyászatát bővíti, és néhány wellness funkciót is bevezet.

8. A Zsigmond korából származó, a törökök és Ybl Miklós által is átépített Rác Fürdő rekonstrukciója, és wellness elemekkel történő bővítése valósul meg a tervezett 2,67 milliárd forintos fejlesztés során, amelyhez a gazdasági tárca 750 millió forinttal járul hozzá. A mostani rekonstrukció mellett a távlati tervek között egy, a fürdőhöz kapcsolódó wellness szálloda és a Gellért hegyre vezető sikló építése is szerepel.

9. A Miskolc-Tapolcai Barlangfürdő fejlesztése a most odaítélt 110 millió forint állami támogatással a befejező szakaszához érkezik. A bővítés záró üteme 472 millió forintos beruházás, melynek során a wellness választék -- egyebek között -- egy új „szauna ligettel" bővül, a nyári zsúfoltságot pedig egy új, 340 négyzetméteres szabadtéri uszodával csökkentik.

10. A zalakarosi Gránit Gyógyfürdő szintén egy több ütemből álló fejlesztési terv fontos, új állomásához érkezett. Az 1,2 milliárd forintra tervezett beruházással, amelyhez 300 millió forint állami támogatás társul, háromgenerációs gyógy- és élményfürdő valósul meg.

11. A 30-as években épült Hotel Galyatető gyógyászati részlege és uszodája 400 milliós beruházás keretében 150 millió forintos állami támogatással újul meg. 12. Vásárosnaményben 633 millió forintos, zöldmezős beruházás keretében valósítják meg a Szilva Gyógyfürdőt. A 44 új munkahelyet teremtő, 250 millió forint állami támogatást elnyert fejlesztés nagymértékben hozzájárul majd a tiszai turizmus szezonalításának oldásához.

13. A budapesti Dagály Strandfürdő egész éves kényelmes használatát biztosítja a tervezett fejlesztés. A 154 millió forint értékű projekt 50 millió forintos GKM támogatással valósul meg, melynek során részlegesen lefedik a gyógymedencét és korszerűsítik a téli épületet.

14. A történelmi környezetben található Szigetvári Fürdő 795 millió forintos rekonstrukciójához az állam 200 millió forint támogatást biztosít. A széles körben használható, kiváló minőségű gyógyvíz képezi az alapját a gyógyászat komplex fejlesztésének, melyet wellness szolgáltatások is színesítenek majd.

15. A Tiszacsegei Gyógyfürdő rekonstrukciójával a gyógyturizmus fejlesztését és a jelenlegi szezonális jelleg megszüntetését szeretnék elérni. A 133 millió forintos fejlesztéshez az állam 50 millió forintot biztosít.

16. A Celldömölki Vulkán-fürdő a fiatalokra és a családokra koncentrál, kihangsúlyozva a wellness és fitness szolgáltatásokat. A döntően természetes, helyi anyagokat felhasználó fürdőfejlesztés 600 millió forintra tervezett második üteméhez a GKM 100 millió forinttal járul hozzá.

17. A családbarát Füzesgyarmati Termálfürdő fejlesztésének célja a jelenlegi 120 napos szezon 360 naposra bővítése, ami a város turisztikai szolgáltatóinak, szálláshelyeinek sikeres működése szempontjából is rendkívül fontos. A 133 millió forintos projekt megvalósulását a gazdasági tárca 40 millió forinttal támogatja.

18. A Borgátai Termálfürdő Vas megye sikeresen működő kisebb fürdőinek egyike, amelynek bővítését 50 millió forint állami forrás segíti.

19. A szarvasi Liget kempingben megvalósítandó wellness fürdő a térség egyedülálló szolgáltatása lesz, kedvező hatást gyakorolva a panzió, a kemping és a bungalow egész éves kihasználtságára. A 120 millió forintos projektből az állam 40 millió forinttal veszi a részét.

20. Nógrád megye egyetlen gyógyfürdőjét, a Pásztói Termálfürdőt 250 millió forintból tervezik korszerűsíteni. A szép, parkosított környezetben működő létesítményben a beruházást a gazdasági tárca 40 millió forinttal támogatja.

21. A Barcsi Fürdőt, mely jelenleg csak a klasszikus strand-szolgáltatásokat nyújtja, rekreációs termálközpontottal bővítik. A szezonhosszabbító beruházás tervezett összköltsége 1,2 milliárd forint, melyhez a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium 200 millió forint támogatást biztosít.

22. A kékestetői Mátrai Állami Gyógyintézet 240 milliós projektje a turisztikai profil erősítését jelzi. A klimatikus gyógyhelyen működő intézmény felújítását 50 millió forint állami forrás segíti.

23. A Szentgotthárdon tervezett élménypark hazánk újszerű, különleges szolgáltatása lesz. Az egész évben működő vízi centrum kortól függetlenül kínál szórakozást és relaxációt a vendégeknek. Az 1 milliárd 920 millió forintos projekt -- mely 65 új munkahelyet teremt -- 300 millió forint állami támogatással valósul meg.

Sz. E.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo