Fővárosi irodapiac

Az elmúlt év második felének budapesti irodapiacát változatlanul a túlkínálat jellemezte. Az első- és másodosztályú irodaállomány területe már a harmadik negyedév végére meghaladta az 1,3 millió négyzetmétert, ám az ingatlanfejlesztők a túlkínálat ellenére nem tervezik az újabb fejlesztési projektek területének jelentős csökkentését.

Egyes vélemények szerint a jelenleg tervezési fázisban lévő irodafejlesztések nagysága meghaladja a 400 ezer négyzetmétert, ami arra utal, hogy a gondosan előkészített, jó fekvésű és megfelelő minőségben kivitelezett irodaingatlanok iránt továbbra is lesz bérlői-vásárlói érdeklődés. – derül ki a GKI napokban közzétett piaci elemzéséből. A szakemberek szerint a jelentős kínálati többlet vélhetően abból adódik, hogy bár az összkereslet növekedése (melybe a gyengébb minőségű irodák is beletartoznak) szerény, ezen belül azonban a minőségi épületek iránti kereslet emelkedése képes lépést tartani az új fejlesztési munkák volumenével.

Az irodák bérleti díja 2002. harmadik-negyedik negyedévében átlagosan havi 12 és 16 euró/négyzetméter között alakult. Ezen belül a jó fekvésű, magas minőségű, tipikusan a centrumban elhelyezkedő irodák bérleti díja havi 15--17 euró/négyzetméter között mozgott, s jelentős emelkedéssel várhatóan az elkövetkező egy évben sem kell számolni. Az adatok szerint a pesti, illetve a budai első, valamint másodosztályú irodák kihasználtsága 2002. második felében 72 és 79% között alakult.

Üzlethelyiségek

Az üzlethelyiségek piaca 2002 harmadik és negyedik negyedévében enyhén túlkínálatos volt, s emiatt az ingatlanfejlesztők több üzletközpont fejlesztési munkáit el is elhalasztották. A keresettség szempontjából továbbra is a városközponthoz közel elhelyezkedő (V. kerület-Váci utca és környezete) üzletek voltak a legkedveltebbek: ezeken a területeken a bérleti díjak akár a 90 euró/négyzetmétert is elérték havonta, míg ebben a két negyedévben az üzlethelyiségek eladási ára mérsékelt, mindössze 1--2%-os emelkedést mutatott. A szakemberek várakozása szerint az elkövetkező egy évben az új építésű üzlethelyiségek esetében 6% körüli, míg a használtaknál 3%-os áremelkedésre lehet számítani. A keresletet meghaladó kínálat erősödését jelzi, hogy ebben a két negyedévben csökkent a forgalmazók üzlethelyiségek bérbe adásából és értékesítéséből származó árbevétele, ám ennek ellenére a következő 12 hónapban -- a már jelenleg is erős verseny további kiéleződése következtében -- ennek mérsékelt konszolidációjával számolnak.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo