Az ellenzéki politikus szerint több külföldi országban elrettentő példaként hivatkoznak Magyarországra, és azt mondják, hogy így nem lehet válságot kezelni, mint itt. A Fidesz azt gondolta, hogy a kormány újabb intézkedéssora reményt fog táplálni a lakosság, a vállalkozások számára, azonban az összeállított "reménytelenség csomag" alkalmatlan a válság kezelésére - közölte Pelczné Gáll Ildikó.
A legnagyobb ellenzéki párt alelnöke úgy fogalmazott: európai mércével mérve szánalmas, hogy a magyar kormány propaganda füzettel és roadshow-val próbál felülkerekedni a válságon. Hozzáfűzte: a környező országok, az Európai Unió többi tagállama - Magyarországgal ellentétben - hathatós, érdemi, azonnali intézkedéseket hozott a válság kezelésére. A Fidesz az adó- és kamatcsökkentéssel, az üzleti környezet javításával, a bürokrácia csökkentésével, valamint a munkahelyek megőrzésével tenne a válság ellen, a kormány viszont ezeknek éppen az ellenkezőjét teszi - fejtette ki.
Példátlan
Pelczné Gáll Ildikó szerint példátlan nagyságú, 8,6 százalékos a munkanélküliségi ráta az Eurostat adatai szerint, az állástalanok száma pedig 509 ezer az Állami Foglalkoztatási Szolgálat legfrissebb nyilvántartása szerint. (A Központi Statisztikai Hivatal pénteken publikált adatai szerint a munkanélküliségi ráta 8,4 százalék, az állástalanok száma pedig 351 ezer fő volt a 2008. november és 2009. január közötti időszakban. Az Eurostat legfrisebb adatai szerint a magyarországi munkanélküliségi ráta 9 százalék, ami kissé a 27-ek átlaga felett van. Összehasonlításul Franciaországban 8,9%, Spanyolországban 15,4%, Szlovákiában 10,4%, Csehországban 5,4% - a szerk.)
Az alelnök arról is szólt, hogy az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány 6 milliárd forintja "kézen-közön eltűnt" és nem lehet tudni, hogy mely vállalkozások jutottak belőle forráshoz. A politikus álláspontja szerint tapasztalatcserére van szükség azokkal az országokkal, amelyek jól csinálják. "Ezt az utat járja a Fidesz elnöke" - fűzte hozzá, utalva külföldi tárgyalásaira. Hangsúlyozta, hogy a lehető leggyorsabban be kell vezetni Magyarországon azokat a gyakorlatokat, amelyek ezekben az államokban már alkalmasnak bizonyultak a válságkezelésben.