Olvasunk, hallunk zöld, illetve fenntartható egyetemekről, de valójában mit jelent egy egyetem számára a fenntarthatóság? A BGE számára mit jelent a fenntarthatóság?
Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi egyetemén, a BGE-n mindig is kiemelt szerepet kapott a fenntarthatóság. Nemcsak operatív szinten foglalkozunk a témával, hanem az egyetem profiljából adódóan az oktatás és kutatás területén is aktívan megjelenik. Fenntarthatósági tevékenységünket az egyetem víziójával és missziójával összhangban végezzük. Célunk, hogy elkötelezett egyetemi közösségünkkel pozitív társadalmi hatást érjünk el, és a fenntarthatósági szemlélet aktív érvényesítésének képességével is felruházzuk hallgatóinkat.
Ha a BGE-t és az egyetemi polgárokat egy város lakóinak tekintenénk, az a 80. legnagyobb lenne Magyarországon, de ha cégméretben gondolkodunk, akkor is a TOP10-ben helyezkedne el. Bár nem vagyunk kötelezettek, de méretünkből adódóan jelentős hatást érhetünk el a fenntarthatósági szemlélet erőteljes megjelenítésével. Ebből adódóan, a fenntarthatóság mindhárom pillérével – környezeti, társadalmi, gazdasági – foglalkozunk, és fenntarthatósági megítélésünkben a vállatokkal szemben támasztott szigorú elvárásoknak is megfelelünk.
Fontosnak tartjuk, hogy ne csak résztvevői, hanem alakítói is legyünk az egyetemek fenntarthatósági fejlesztésének, ezért közel 50 egyetemmel közösen dolgozunk UN PRME Championként a Fenntartható Fejlődési Célok aktív megjelenésének a gazdasági oktatásban.
Mérhető egyáltalán a fenntarthatóság egy egyetem életében?
A fenntarthatóság mérése ugyanolyan nehéz egy egyetem életében, mint ahogyan a vállalatok életében is. Vannak saját magunk által kitűzött célok, mint a hallgatóink elérése, a fenntarthatósági szemlélet erősítése, a téma megjelenése az oktatásban, de léteznek olyan egyetemi rangsorok, amelyekben egységes szempontrendszer alapján értékelik a világ felsőoktatási intézményeinek fenntarthatósági tevékenységét.
Egyetemünk is szerepel például a világ egyik legrangosabb egyetemi rangsorában, a Times Higher Education (THE) World University Rankings (WUR) listáján. A THE WUR az egyik legelismertebb felsőoktatási rangsor, amelyen a 115 ország egyetemei közül csak a legkiemelkedőbbek szerepelnek. Az intézmények teljesítményét 18 mutató alapján vizsgálják az oktatási és kutatási tevékenységük, vállalati kapcsolataik és nemzetközi megítélésük alapján.
Emellett 2024-ben másodszor került be a Budapesti Gazdasági Egyetem a világ egyik legfontosabb, az egyetemeket fenntarthatósági tevékenységük alapján értékelő Times Higher Education ranglistájába. A THE Impact Ranking az ENSZ 17 fenntartható fejlődési céljaival összhangban több, mint 2000 felsőoktatási intézmény tevékenységét vizsgálta. A BGE beszámolt mind a 17 fenntartható fejlődési célhoz kapcsolódó tevékenységéről, és minden kategóriában előrébb lépett. Emellett a UI Greenmetric és az AASHE Star Ranking ranglistáján is szerepel egyetemünk.
A fenntarthatósági szemlélet fejlesztésének kulcsa az edukáció. Hogyan jelenik meg a BGE oktatási tevékenységben a fenntarthatóság?
A BGE egyik kiemelkedő feladata, hogy hallgatóit minél szélesebb körű tudással vértezze fel a gazdasági, társadalmi és környezeti fenntarthatóság témakörében. Ennek érdekében minden félévben számos, a témára épülő kurzuson való részvételi lehetőséget biztosítunk számukra. Oktatóink folyamatos tananyagfejlesztés révén beépítik kurzusaikba a legfrissebb fenntarthatósági trendeket, ezzel biztosítva végzett hallgatóink naprakész, a munkaerőpiacon alkalmazható tudását. Több, mint 100 tantárgyunk foglalkozik kifejezetten fenntarthatósággal vagy világít rá az egyes tudományterületekhez való kapcsolódására. Ezen tantárgyak a fenntarthatóságot átfogó, holisztikus módon érintik, és kiemelik a terület fontosságát. Így pozitív társadalmi hatást hallgatóinkon keresztül is elérhetünk, akik így azonosítani tudják az egyes üzleti tevékenységek etikai, társadalmi felelősségvállalási és fenntarthatósági vonatkozásait, és alkalmazni tudják ezen szempontokat az üzleti döntéshozatal során.
A kutatás területén is jelentős szerepet kap a fenntarthatóság. Fenntarthatóság Gazdasági és Társadalmi Hatásai Kiválósági Központunk kiemelten ezzel a témakörrel foglalkozik és összefogja az ezirányú kutatásokat, például a vállalati társadalmi felelősségvállalás, a fenntarthatóság, a fogyatékossággal élő vállalkozók helyzete, valamint az értékvezérelt vállalkozás vagy éppen a zöld finanszírozás témájában.
És az oktatáson túl?
Az oktatáson és a tudományos rendezvényeken túl számos olyan eseményünk van, ahol a hallgatóink találkoznak a témával. Minden félévben megrendezzük például a Közösség Hónapja rendezvénysorozatunkat. Idén tavasszal a fogyatékossági kérdéseket jártuk körbe, az őszi rendezvényen pedig a függőségeinket tárgyaltuk ki. A rendezvénysorozat állandó elemei: a filmklub, a tematikus kiállítás, kerekasztalbeszélgetések és hallgatói kihívások teljesítése is. Emellett az egyetemi önkénteskedés során is megismerkedhetnek az egyetemi közösségünk tagjai olyan ügyekkel és szervezetekkel, akik elősegítik a társadalmunk fenntarthatósági érzékenyítését.
Milyen tervek vannak a jövőben a fenntarthatósági szemlélet erősítése terén?
Korunk hívószava az ESG. Hallgatóinknak is – akik akár a jövőben vezetőként működtetnek majd vállalatokat – ismerniük kell az ESG szempontokat, és fel kell készítenünk őket ezen szempontok integrálásra az üzleti folyamatokba. Ezért kezdtünk el kidolgozni olyan, a generációjuk számára is érdekes ESG oktatási formátumokat, amelyek segítenek a fenntarthatósági szemlélet érvényesítésében. A piaci elvárásokra válaszul számos oktatási programot indítottunk el a közelmúltban: ilyenek az ESG fenntarthatósági jelentéstétel, a karbon menedzsment vagy akár az LCA képzések.
A BGE akkor ESG-CSRD fenntarthatósági jelentést készítő szakembereket is képez felnőttképzés keretében…
Az utóbbi években egyre nagyobb nyomás nehezedik a vállalatokra, hogy működésük során tartsák szem előtt a fenntarthatóság fontosságát. Az Európai Unió vállalati fenntarthatósági jelentési irányelvének (CSRD) hatályba lépése, a fenntarthatósági jelentési szabványok (ESRS) elfogadása és az ESG-keretrendszer hazai bevezetése mind olyan intézkedések, melyek célja a cégek felelős magatartásának ösztönzése és a fenntarthatósági szempontok beintegrálása a vállalati működésbe. Az üzleti partnereinkkel közös ESG-CSRD felkészítő műhelyben speciális, gyakorlatorientált program keretében valósul meg a ESG-CSRD fenntarthatósági jelentést készítő szakemberek képzése. A képzés harmadik évfolyama 2025 januárjában indul.
Emellett a hazai szabályozás is megköveteli az ESG beszámolók készítését a vállalatok számára. Ehhez viszont ESG tanácsadókra van szükség, akiknek a képzése az egyetemek feladata. A BGE, Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi egyetemeként kiemelt szerepet kíván játszani az ESG törvényben meghatározott ESG képzések területén, akkreditált képzőhelyként kívánjuk képzéseinkkel támogatni az üzleti szektort a fenntarthatósági céljaik elérésében, a karbon managementtől az ESG-CSRD jelentés készítésig. Az ESG Tanácsadó képzési akkreditációnk folyamatban van, várhatóan 2025 tavaszán már elérhető lesz a képzésünk.
Mit hozhat a jövő?
Úgy látjuk, hogy az ESG és a fenntarthatóság nem kikerülhető elvárások sem az egyetemek, sem a vállalatok életében. Továbbra is kiemelt figyelmet szentelünk a témának, mind operatív szinten, mind pedig az oktatás és kutatás területén. Fontos feladatunknak tekintjük, hogy hallgatóinkat, munkatársainkat, vállalati partnereinket és tágabb értelemben véve az üzleti közösségünket is érzékenyítsük a téma iránt és naprakész tudással vértezzük fel őket. A fenntarthatóság mára megkerülhetetlenné vált, ezért azon dolgozunk egyetemi közösségünkkel együtt, hogy a BGE a téma vezető felsőoktatási intézményévé váljon.
További információk:
kozosseg.uni-bge.hu
uni-bge.hu/fenntarthatosag
(x)