Felszámolják a szénbányákat

Közel egyharmadát értékesítették az állami szénbányavállalatok vagyonának. A szerkezetátalakítással megbízott központ évente közel 3 milliárd forintot kap arra, hogy a válságtérséggé vált bányavidékeket újra bekapcsolják a gazdaság vérkeringésébe.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Szénbányászati Szerkezetátalakítási Központ (Szészek) 2001-ben 817 millió forint értékű vagyont értékesített abból a 2,832 milliárd forint értékű vagyonállományból, amely az év elején a nyilvántartásaiban szerepelt. A központot a szénbányák eladhatónak minősített eszközeinek értékesítésével, valamint válságkezeléssel bízták meg.

Tóth Ákos, a Szészek igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a tavalyi eladásokkal együtt utolsó harmadába érkezett a volt szénbányavállalatok vagyonának értékesítése, miután az ingatlanok mintegy kétharmadát, értékben 85-90 százalékát, eladta már a Szészekhez tartozó három bányavagyon-hasznosító részvénytársaság. A Szészek tavaly 3,1 milliárd forintot kapott a költségvetés bányabezárási keretéből, amelyet a bevételekkel együtt arra fordíthatnak, hogy a válságtérséggé vált bányavidékeket újra bekapcsolják a gazdaság vérkeringésébe, új, korszerű iparágakat telepítsenek.

Közel hárommilliárd éves támogatás
A válságkezelési feladatokra a Szészek az idén 2,9 milliárd forint állami támogatást kap, és további mintegy 700 millió forint bevételre számít az ingatlanok, vagyontárgyak eladásából. Az év végére a Szészekhez sorolt vagyonállomány 1,3 milliárd forintra csökken. A Szészekhez jelenleg mintegy 800 ingatlan tartozik, amelynek kevesebb, mint 10 százaléka nagyobb értéket képviselő, ipari, turisztikai vagy egyéb célra hasznosítható ingatlan. Az idei tervek közül a legjelentősebb a harkányi (volt bányászüdülő) hasznosítása.

A szénbányászat szerkezetátalakításának programja 1990-ben indult, miután az 1980-as évek végére a 8 magyarországi szénbányavállalat 35 milliárd forint adósságot halmozott fel, és évi vesztesége meghaladta a 3 milliárd forintot. A gazdaságtalan bányák bezárására, az ebből fakadó állami kötelezettségek teljesítésére, illetve a vállalatok vagyonának kezelésére jött létre a Szészek 1990-ben. Ezekben az években a Szészek összesen mintegy 18 milliárd forint kötelezettséget vett át, amelyek 78 százalékát 2000 végéig teljesítette. Az újraértékelt, aktualizált kötelezettség 2000. december 31-én 9,4 milliárd forint volt. Jelenleg - Tóth Ákos tájékoztatása - szerint 8-9 milliárd forintra tehető a kötelezettségállomány. A központ az átvételi szerződésekben rögzített értéken összesen 6 milliárd forint vagyont vett át az évek során.

Függőben a lencsehegyi bánya
Tóth Ákos szerint nem valószínű, hogy az idén befejeződhet a vagyon értékesítése, illetve a kötelezettségek kifizetése. Még 3-4 évig bizonyosan lesznek bányavagyon-hasznosítási feladatok. A Szészekre várnak a ma még működő lencsehegyi bányát érintő tennivalók is. Ez a bánya ugyan magánkézben van, de a költségvetés átvállalt a bezárás után bizonyos kötelezettségeket. Egyelőre nincs döntés arról, hogy meddig működjön a bánya. - Nem kizárt, hogy a Szészek a későbbiekben akár a magánkézben lévő erőművek megbízásából is végezzen a bányabezáráshoz kötődő, vagyonhasznosítási tevékenységet - vélekedett Tóth Ákos.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo