A Szénbányászati Szerkezetátalakítási Központ (Szészek) 2001-ben 817 millió forint értékű vagyont értékesített abból a 2,832 milliárd forint értékű vagyonállományból, amely az év elején a nyilvántartásaiban szerepelt. A központot a szénbányák eladhatónak minősített eszközeinek értékesítésével, valamint válságkezeléssel bízták meg.
Tóth Ákos, a Szészek igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a tavalyi eladásokkal együtt utolsó harmadába érkezett a volt szénbányavállalatok vagyonának értékesítése, miután az ingatlanok mintegy kétharmadát, értékben 85-90 százalékát, eladta már a Szészekhez tartozó három bányavagyon-hasznosító részvénytársaság. A Szészek tavaly 3,1 milliárd forintot kapott a költségvetés bányabezárási keretéből, amelyet a bevételekkel együtt arra fordíthatnak, hogy a válságtérséggé vált bányavidékeket újra bekapcsolják a gazdaság vérkeringésébe, új, korszerű iparágakat telepítsenek.
Közel hárommilliárd éves támogatás
A válságkezelési feladatokra a Szészek az idén 2,9 milliárd forint állami támogatást kap, és további mintegy 700 millió forint bevételre számít az ingatlanok, vagyontárgyak eladásából. Az év végére a Szészekhez sorolt vagyonállomány 1,3 milliárd forintra csökken. A Szészekhez jelenleg mintegy 800 ingatlan tartozik, amelynek kevesebb, mint 10 százaléka nagyobb értéket képviselő, ipari, turisztikai vagy egyéb célra hasznosítható ingatlan. Az idei tervek közül a legjelentősebb a harkányi (volt bányászüdülő) hasznosítása.
A szénbányászat szerkezetátalakításának programja 1990-ben indult, miután az 1980-as évek végére a 8 magyarországi szénbányavállalat 35 milliárd forint adósságot halmozott fel, és évi vesztesége meghaladta a 3 milliárd forintot. A gazdaságtalan bányák bezárására, az ebből fakadó állami kötelezettségek teljesítésére, illetve a vállalatok vagyonának kezelésére jött létre a Szészek 1990-ben. Ezekben az években a Szészek összesen mintegy 18 milliárd forint kötelezettséget vett át, amelyek 78 százalékát 2000 végéig teljesítette. Az újraértékelt, aktualizált kötelezettség 2000. december 31-én 9,4 milliárd forint volt. Jelenleg - Tóth Ákos tájékoztatása - szerint 8-9 milliárd forintra tehető a kötelezettségállomány. A központ az átvételi szerződésekben rögzített értéken összesen 6 milliárd forint vagyont vett át az évek során.
Függőben a lencsehegyi bánya
Tóth Ákos szerint nem valószínű, hogy az idén befejeződhet a vagyon értékesítése, illetve a kötelezettségek kifizetése. Még 3-4 évig bizonyosan lesznek bányavagyon-hasznosítási feladatok. A Szészekre várnak a ma még működő lencsehegyi bányát érintő tennivalók is. Ez a bánya ugyan magánkézben van, de a költségvetés átvállalt a bezárás után bizonyos kötelezettségeket. Egyelőre nincs döntés arról, hogy meddig működjön a bánya. - Nem kizárt, hogy a Szészek a későbbiekben akár a magánkézben lévő erőművek megbízásából is végezzen a bányabezáráshoz kötődő, vagyonhasznosítási tevékenységet - vélekedett Tóth Ákos.
Felszámolják a szénbányákat
Közel egyharmadát értékesítették az állami szénbányavállalatok vagyonának. A szerkezetátalakítással megbízott központ évente közel 3 milliárd forintot kap arra, hogy a válságtérséggé vált bányavidékeket újra bekapcsolják a gazdaság vérkeringésébe.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.