"Félmillió magyar adatai hiányoznak"

Az egészségügyi reform következtében a decentralizáció felgyorsul, a központi nagy döntések szerepe csökkeni fog. Sok változás várható, így most a bizonytalanság jellemzi a szektort. A politikai indíttatású változásokra és az adatvédelmi jogfelfogás megváltoztatására is szükség van - hangsúlyozta Mihályi Péter egészségügyi közgazdász a Dialógus az egészségügyi informatikai korszerűsítése érdekében című előadáson.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az egészségügyben markánsan jelen van az új technológia. Az identity chip (RFD) azonosításra is szolgál, ilyen például a pacemaker. Franciaországban az egészségügyi kártya (SESAM System) létezik 1998-tól kezdve és várhatóan az Európai Unióban is bevezetésre kerül majd 2009-től.

Egészségügyi adatbázisok

Mint arra Mihályi rámutatott, számos nagy szoftvergyártó rendelkezik már az életminőség javítását célzó szoftverekkel. A Microsoft a Knowledge Driven Health és HealthVault, a Google a GoogleHealth szofverekkel szállt be az egészségügyi piacra.

A magyar rendszerrel ellentétben, az USA-ban a népesség 20 százalékának csak elektronikusan tárolják az egészségügyi adatait (integrált tudásbázis). Mihályi rámutatott, hogy míg Karinthy maga diagnosztizálta agydaganatát, ezen információkhoz manapság már egy 15 éves gyerek két kattintás után megtalálja az interneten.

A genetikai adatbázisok tekintetében Észtország és Skócia jár az élen. Észtországban az 1,4 milliós lakosság 75 százalékáról van központi genetikai, megbetegedési és életmód adatbázis. Skócia 50 ezres genetikai adatbázissal rendelkezik állampolgárairól.

Mihályi arra kérte a jelen lévő szakembereket, hogy lobbizzanak a szlovákoknál már bevált több-biztosítós modell mellett, hogy mindig az utolsó aláírás számít a biztosítóváltás esetében.

Beke György, az Egészségügyi Minisztérium Ágazati Informatikai Irodájának vezetője arról beszélt, hogy az egészségügyi reform, a több-biztosítós rendszer jelentős részévé kell válnia a gyógyító tevékenységnek. Ehhez azonban egységes alapokra és megfelelésre van szükség.

Rendben az OEP

Psotta Tibor, az OEP informatikai főigazgató-helyettese elmondása szerint az OEP-nél rengeteg informatikai feladat van, ez a jövőbeli biztosítók számától független. 2009. július 30-ig nem várható semmilyen változás az egészségügyi informatikában. Psotta rámutatott, hogy az OEP adatai szerint jelenleg 9,5 millió magyar állampolgár rendezett jogviszonnyal rendelkezik a társadalombiztosítás tekintetében. Januártól szigorodik a jogviszony rendezés, ekkor várható egy nagyobb adatcsere más állami szervekkel is.

Zsolnai Gábor, a Meditcom Kft. ügyvezető igazgatója rámutatott, hogy létezik TAJ-azonosítás, az OEP informatikája kiépült, s azóta is kínlódnak forráshiánnyal. Az ügyvezető szerint nagyon erős politikai akarat kell ahhoz, hogy a kormány a több-biztosítós modellt "átverje" a szakmán és a társadalmon is. Az elkövetkező 3-4 évben nem várható nagyobb egészségügyi informatikai fejlesztés, ám a HEFOP 4.4 jelű pályázatán lehet pénzhez jutni.

Beke szerint az a téves képzet, hogy nincs az egészségügyben előrelépés, s csak adatfeldolgozás történik, információhiányból fakad. A vitában részt vevők egyetértettek abban, hogy egy közös felület, platform szükséges a modern egészségügyi informatika alapjaihoz.

Vissza az E-Magyarország konferencia programjára.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo