Az uniós csatlakozás, vagyis a tíz új uniós tagállam közötti határok felszámolása - miközben felgyorsítja a régiós logisztikai irányelvek uralkodóvá válását - a piacot is gyökeres megváltoztatja. Bár még számos terület, például a vámkezelés új módozatai nem elég kiforrottak, a tavalyi nehézségek után az idei folyamatok optimizmusra adnak okot - derül ki a DTZ legfrissebb elemzéséből. A fejlődés ebben az ipari ingatlanok piacán jelentős: a 2003-as 14 százalékos növekedéshez képest az idén elérte a 42 százalékot. Idén számos új logisztikai célú projekt indult el, főleg határaink közelében, aminek eredményeként szeptemberre az ipariingatlan-kínálat elérte a 645 ezer négyzetméter modern területet, ugyanakkor a fejlesztéseknél az egyedi igények és az előbérlet alapján megvalósuló építések dominálnak. (A keresleti oldalon elért idei 40 százalékos bővülés több mint fele egyedi igények alapján történő építést jelent.) Jellemzői az elmúlt kilenc hónapnak, hogy kevés a megkötött nagy ügylet, s az üresedés mindössze 7 százalék körül van. A DTZ szakemberei biztatónak ítélik, hogy az 2003-as 85 ezer négyzetméter bérbe vett területnagysághoz képest - 4500 négyzetméter átlagos ügyletméret mellett - 2004 harmadik negyedévére 123 ezer négyzetméter hasonló terület talált bérlőre. Az új beruházások nagy része a már meglévő parkokon belül zajlik, de a piacon megjelent több új fejlesztő is (például a Dunec biatorbágyon, a Parkridge vagy WDW Park Szigetszentmiklóson), s várhatóan további fejlesztőket vonzanak a tervezett hazai útfejlesztések: Magyarország logisztikai szerepe ugyanis elsősorban infrastrukturális fejlesztésekkel erősíthető. - állítják a szakemberek.
Az idei logisztikai fejlesztések közül a Biggeorge's kiemeli, hogy a nyíregyházi ipari parkban, a januári alapkőletételt követően 65 millió eurós beruházással megvalósuló svéd Electrolux hűtőgépgyár kapacitásbővítést egyértelműen a vásárlói kereslet élénkülése indokolta. A Graboplast Tatabányán avatta fel új, 1,5 milliárd forintos üzemcsarnokát; a Michelin Nyíregyházán indította el személygépkocsi-abroncsgyártó üzemének építését (60 millió euróból). Emellett a Procter and Gamble is gyártói kapacitásának bővítése mellett döntött: Csömörön 7 milliárd forintos (28 millió euró) beruházással épül meg az Egyesült Királyságból áttelepített gyárrészleg: 12-12 ezer négyzetméternyi üzem- és raktárcsarnokkal. A tavalyi év eredményeit várhatóan felülmúlja a H.I.D. Kft. (korábban Crowholdings) beruházásában épülő, nagytétényi Harbor Park 2004-es teljesítménye: az első fél évben hozzávetőlegesen 21 300 négyzetméternyi bérleményre állapodtak meg (2003-ban a bérbe adott területek nagysága kb. 31 ezer négyzetméter volt). Továbbépül a Pharmapark projekttel elindított Euro-Business Park is Törökbálinton. Az összesen 290 ezer négyzetméteresre tervezett projekt második ütemének átadása év végéig várható. Az eddigi sikeres bérbeadások és területértékesítések után a BITEP-ben kerül elhelyezésre a CHIC Közép-Magyarországi Innovációs Központ, amely az elképzelések szerint az ISC beruházásában megvalósuló ipari park, Budaörs és a közép-magyarországi régió kis- és közép-vállalkozásait segíti majd.-- olvasható a Biggeorge's anyagában.
A bérleti díjak ugyan kisebb csökkenést mutatnak, de a nagyarányú "lappangó" kereslet és a sikeres bérbeadások egyelőre egyensúlyban tartják a díjakat.
A bérlők által legkeresettebb területek változatlanul az M1-es, M7-es, M0-s utak nyomvonalai, a körgyűrű továbbépítése kapcsán azonban az eddig kevésbé frekventált északi területek felértékelődése is megkezdődhet. A használt raktáringatlanok piacán továbbra is a XI., a XIII., a IV. és a III. kerületek a leg-kedveltebbek.