A kormány január 12-én dönt a február elsejével induló Fészekrakó program végleges formájáról. A 30 milliárd forintnyi állami forrással támogatott új csomag a jelenleg új lakás építése és vásárlása esetén igényelhető lakástámogatási kedvezmény (szocpol) összegének emelését, a használt lakás vásárlásakor kérhető, szintén gyermekekhez kapcsolódó félszocpol és az állami kezességvállalás lehetőségét, valamint a rászorult családok lakbértámogatását foglalja magában.
A konkrét változások azt jelentik, hogy várhatóan február közepétől a szocpol összege egy gyermek után a jelenlegi 800 ezer forintról 900 ezerre, két gyermek után 2 millióról 2,4 millióra, három gyermek esetében pedig 3,2-ről 3,8 millióra, míg négy gyermek után 4-ről 4,6 millió forintra emelkedik. A félszocpolt, vagyis amint a neve is jelzi, a jövő hónaptól megemelkedett szocpol összegének 50%-át (egy gyermek után 450 ezer, kettő után 1,2 millió, három gyermek esetében 1,9 millió, míg négy gyermeknél 2,3 millió forint) használt lakás vásárlására igényelhetik majd a 35 év alatti gyermeket nevelő házaspárok, élettársi viszonyban élők, illetve gyermeküket egyedül nevelők. Feltétele azonban, hogy a kedvezmény összege nem lehet nagyobb a lakás vételárának 80%-ánál.
A februártól belépő egyik új elem, az állami kezességvállalással működő garanciaalap célja, hogy azoknak a fiataloknak a lakáshoz jutását segítse, akik a hitelező bankok számára nem tudnak elegendő önerőt felmutatni, de rendszeres jövedelemmel rendelkeznek. Lényege, hogy az első használt vagy új lakást vásárló 30 év alatti házaspárok, élettársi viszonyban élők a méltányolható méretű és árú lakás árának akár 80-90%-át is felvehetik majd kölcsönként. A jelenlegi normál jelzáloghitel és a 10-20%-os önerő közti hitelrészre ugyanis az állam készfizető kezességet vállal a pénzintézet felé, a jelenlegi kalkuláció szerint 2%-os díj ellenében. Konkrétan tehát: amíg a jelzálogbankok a mostani gyakorlat szerint többnyire az érintett ingatlannak csak 60%-ára folyósítanak kölcsönt, s a fennmaradó 40%-ot a hiteligénylőnek kell előteremtenie, az ún. jelzálog-garanciával jövő évtől még további 20-30%-ra is biztosított lesz a banki kölcsönt. Fontos feltétel lesz azonban a hitelgarancia-nyújtásnak, hogy a forint-, vagy devizahitelt igénylő jövedelmi helyzete megfeleljen az elvárásoknak. A hitelgaranciával biztosított banki kölcsönt új lakás esetén a fővárosban és a megyeszékhelyeken 15 millió, míg használt lakás vásárlásakor 12 millió forint felső értékhatárig lehet majd igénybe venni, vidéken pedig az új lakások esetében 12 millió forint, míg használt lakásnál 8 millió forint lesz a méltányolható felső lakásösszeghatár. A minimális, 10%-nyi önrészbe a lakástámogatási kedvezmény (szocpol) éppúgy beszámítható lesz majd, mint a lakástakarék-pénztári lakáscélú megtakarítás. A tervek szerint azonban az állami kezességgel megvásárolt lakások értékesítését 10 évig korlátozzák. Ugyancsak változás, hogy a jelenleg csak a köztisztviselőknek járó állami kezességvállalást februártól kiterjesztik minden közalkalmazottra, ami közel 600 ezer közalkalmazottként dolgozót érint.
A lakbértámogatás jövő havi bevezetésével a kormány elsősorban a gyermekeket nevelő, alacsony jövedelmű - önkormányzati vagy magánszemély tulajdonában lévő lakást bérlő -- családokat kívánja támogatni. A támogatás mértéke a lakbér 30%-a, de legfeljebb havi 7 ezer forint lehet, amit az önkormányzat ugyanennyivel kiegészíthet. Emellett folytatódik a panelfelújítási program is, amely 27 ezer lakást érint. Ez utóbbira 8 milliárd, a szocpol-emelésre 6,5 milliárd, a félszocpol-bővítésre pedig 8,8 milliárd lett elkülönítve az említett 30 milliárd forintból.