A numbeo.com és a helyi hirdetési portálok adatai szerint a nemzetközi lakbérdinamika nem változott az eltelt egy évben, és továbbra is élénk kereslet jellemzi a bérlakásszektort a környező országokban, ami természetesen az árakra is hatással van – összegezte az Otthon Centrum elemzési vezetője a térségben jelenleg irányadó bérlakáspiaci folyamatokat. Soóki-Tóth Gábor elmondta, az egyetemvárosok albérletpiaca hagyományosan a felvételi ponthatárok kihirdetése után éli meg az egyik legintenzívebb időszakot, és a kereslet az eredmények ismeretében ilyenkor hirtelen megugrik.
Budapesten az egyszobás lakások átlagos havi bérleti díja 175 ezer forint, a kétszobásoké 261 ezer, a háromszobásoké 315 ezer forintot. „Ezek az árak nagyjából Temesvár és Belgrád szintjén vannak. Ahol euró a hivatalos fizetőeszköz, ott forintra átszámolva magasabb ár az irányadó” – mondta a szakember.
A magyar árszintnél jóval drágább Bécs: a régió listavezető városában havonta akár ezer eurót (nagyjából 400 ezer forintot) is elkérnek egy kis garzonért, de a városközponttól távol ennél negyedével olcsóbban is lehet bérelni. Az osztrák fővárosban a szobaszámmal arányosan nőnek az árak is, a numbeo.com adatai szerint egy négyszobás lakás akár 2 ezer euróba (800 ezer forintba) is kerülhet a belső kerületekben. A külváros jóval barátságosabb, ennél jellemzően 600 euróval olcsóbb havonta.
Fotó: Depositphotos
Bécsben azonban jelentős számban elérhetők támogatott bérlakások is – erre két év életvitelszerű ottlakást követően az uniós állampolgárok is jogosultak –, ezekért jóval kedvezőbb, négyzetméterenként 6-9 eurós havi díjat kell fizetni. A magasabb tarifával számolva egy 50 négyzetméteres lakás bérleti díja 180 ezer forintnak megfelelő euró, ami Budapesten is kedvezőnek mondható.