Ezt a drágulást már a minimálbérek sem bírják el

Egy hónappal ezelőtt akaratunkon kívül a vészmadár szerepét töltöttük be, arra viszont nem gondoltunk, hogy ilyen gyorsan igazunk lesz, és már a minimálbér-emeléseket is el fogja vinni az élelmiszerek drágulása.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A cikk eredetileg laptársunk, az mfor.hu oldalán jelent meg.

A vártnál sokkal nagyobb mértékben ugrottak meg idén év elején a fogyasztói árak, ezen belül is az alapvető élelmiszerek ára nőtt kiemelkedő mértékben. Mint arra laptársunk havi Árkosár-felmérése februárban és most márciusban is rávilágított, folyamatosan és kiemelkedő ütemben drágul a családi nagybevásárlás. Ez a helyzet azonban nemcsak a családi kasszát érinti érzékenyen, ennél sokkal kitettebbek a nyugdíjasok, akiknek a járandósága idén az inflációtól jóval elmaradó mértékben emelkedett, mindössze 2,8 százalékkal. A legfrissebb statisztika szerint viszont az első két hónapban a nyugdíjasok vásárlói kosarára számolt árindex 4,5 százalék volt. Helyzetük pedig csak romlott egy hónap alatt.

A nyugdíjak mellett még a minimálbér az, ami előre meghatározott mértékben emelkedik az év elején, ám mivel a hatéves bérmegállapodás értelmében 2019-ben és most 2020-ban is 8-8 százalékkal emelkedett ez a bérkategória, esetükben ez még könnyedén fedezte az élelmiszerek áremelkedését. Egészen eddig, mostanra ugyanis megváltozott a helyzet.

Kép: Pixabay

A Központi Statisztikai Hivatal friss közlése szerint tavaly februárhoz képest az általunk vizsgált alapvető élelmiszerekből összerakott kosár 12 százalékkal drágult, miközben 2019 és 2018 februárja között csupán 4 százalékos volt az áremelkedés mértéke.

A két értéket összesítve nézve kiderül, hogy most februárban 16,5 százalékkal kellett többet fizetni ezért a kosárért, mint két évvel ezelőtt. Ezzel párhuzamosan a nyugdíjak csupán 6,3 százalékkal emelkedtek, ami ezt jelenti, hogy az idősek jóval kevesebbet tudnak vásárolni alapvető élelmiszerekből az emelkedő ellátás ellenére is. A minimálbérek kumulált emelkedése pedig 16,6 százalék volt az elmúlt két évben, vagyis már az ő keresetnövekedésük sem tudja fedezni az élelmiszerek drágulását.
Igaz, az így mért reálszintű csökkenés nem annyira drasztikus még mint a nyugdíjasoknál, de ha az áremelkedések a következő hónapokban is folytatódnak - márpedig a sertéshús esetében erre számítani lehet - akkor ők is érezhetően hátrányos helyzetbe kerülnek.

Bár ezúttal csak az élelmiszerek áremelkedését vizsgáltuk és ezzel vetettük össze a nyugdíjak, valamint a minimálbérek emelkedését, fontos megjegyezni, hogy a fogyasztói kosarakban szereplő egyéb termékek ára jelentősebb mértékben csökkenhetett a vizsgált időszak alatt, amin az érintettek némi megtakarítást érhetnek el. Mivel azonban alapvető élelmiszereket sokkal gyakrabban és nagyobb mennyiségben vásárol az ember, mint ruhaneműt, bérletet, netán mozijegyet, vagy tévét - melyek szintén a fogyasztói kosár részét képezik -, a ténylegesnél sokkal nagyobb mértékű inflációt érezhetünk a mindennapok során.

Miről árulkodik még a statisztika?

A Központi Statisztikai Hivatal egyes termékek és szolgáltatások fogyasztói átlagárát nézve a vizsgált termékkörön belül a legnagyobb mértékben
  • az uborka drágult, 34 százalékkal többet kell kiadni érte mint egy évvel ezelőtt,
  • 32 százalékkal nőtt a sertéscomb ára,
  • 31-gyel pedig az alma kilójáért kell többet kiadni. Ez egyébként a Privátbankár Árkosara szerint havi szinten is brutális mértékben, 83 százalékkal drágult, ami feltehetően a hazai készletek tél végi kimerülésével és az importtermék-arányának növekedésével van összefüggésben.
Néhány termék esetében viszont árcsökkenésről árulkodik a statisztika:
  • 17 százalékkal került most kevesebbe a vöröshagyma, mint egy évvel ezelőtt,
  • a burgonya kilójáért 4,
  • az őrölt kávéért pedig 3 százalékkal kellett kevesebbet adni a boltokban.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo