Ez egyszer nem Magyarország a fekete bárány...

Túlzott deficit miatti uniós eljárás megindítása várható legkevesebb hat EU-tagállam - Franciaország, Görögország, Írország, Lettország, Románia és Spanyolország - ellen a közeli jövőben, közölték hétfőn brüsszeli diplomáciai források.

E hat tagállam mindegyike már tavaly is túllépte az Európai Bizottság adatai szerint a közös fizetőeszköz, az euró használatának feltételeként megszabott, úgynevezett maastrichti kritériumok egyikét, nevezetesen azt, hogy a költségvetési hiány nem lépheti túl a 3 százalékot. Brüsszel vélekedése szerint az említett hat államban idén a helyzet további romlására kell számítani. A legkirívóbb adatok Írországgal kapcsolatban érkeznek: ott ebben az évben a GDP 11 százalékára rúgó költségvetési hiány várható. (Azért Románia és Lettország sincs irigyésre méltó helyzetben...)

Joaquín Almunia pénzügyi EU-biztos a diplomáciai források szerint február 18-án tervezi a deficiteljárások bejelentését.  Wouter Bos holland pénzügyminiszter a hír kapcsán helyeselte, hogy az unió a gazdasági válsághelyzetben is figyel a deficit mértékére, és szükség esetén eljárást indít az érintett tagállamok ellen. Úgy vélte azonban, hogy a nehéz helyzetbe került tagországoknak a szokásosnál több időt kellene adni költségvetésük rendbehozatalára.

Ez bizonyos értelemben egybecseng azzal, hogy amikor a korábbi hónapokban a hitelválság kezdett átgyűrűzni a reálgazdaságba, uniós körökben arról kezdtek beszélni: várhatóan nagyvonalúbban ítélik majd meg az olyan tagországok ügyét, amelyek a recesszió enyhítése érdekében alkalmazott pénzügyi injekciókkal a szokásosnál nagyobb költségvetési hiányt produkálnak. Európai bizottsági források akkor a tűréshatár mintegy 3,5 százalékos deficitig való kitolhatóságát valószínűsítették.

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo