Három évtized alatt 21-ről 31-re emelkedett a 100 aktív korú lakosra jutó idősek száma az OECD országokban, azaz már közel 50 százalékkal több 65 év feletti jut 100 darab 20 és 64 év közöttire, mint harminc évvel ezelőtt.
A népesedési statisztikák alapján ez a tendencia a következő években sem fog lassulni, és 2050-re 100 aktív korú lakosra már 53 időskorú fog jutni, 2080-ban pedig már 61. A tendencia Magyarországra is igaz, így jelentősen emelkedik majd az időskorú lakosság aránya a társadalmon belül, ami jelentős nyomást gyakorolhat a nyugdíjrendszerre.
„Évtizedek óta tapasztaljuk, hogy az olyan fejlett országokban, mint amilyen Magyarország is, a társadalom öregszik, így egyre kevesebben lesznek felelősek egyre többek nyugdíjáért, így a boldog nyugdíjaskor egyre inkább veszélybe kerülhet. Figyelemre méltó, hogy az OECD adatai alapján a hazai nyugdíjasok bevételeinek 26 százaléka már munkából származik. Tehát, ha szeretnénk azzal tölteni az időskorunkat, amivel szeretnénk, érdemes időben elkezdeni az öngondoskodást, és hosszútávon, 30-40 éves időtávon gondolkodni” – emelte ki Nagy Csaba, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.
„Azt tapasztaljuk, hogy az elmúlt évek bizonytalanságai nem kedveztek a hosszú távú befektetéseknek, ugyanakkor biztató, hogy ebben a környezetben is tudtuk növelni taglétszámunkat” – tette hozzá.