A munkavállalók negatívabban látják a jövőt, mint a vállalatok: a Wyser fejvadász cég felmérése szerint ugyanis tízből két dolgozó nem számít béremelésre idén. Miközben a megkérdezett HR vezetők és döntéshozók válaszai alapján a munkáltatók mindössze 7 százaléka nem tervezi emelni a fizetéseket. A dolgozók 44 százalék-a 10-20 százalék közötti béremeléssel lenne elégedett, azonban 35 százalék szeretne 20-30 százalék közötti fizetésemelést.
Ilyen bérigényekre az elmúlt évtizedekben nem volt példa, és a menedzserek sem kivételek ez alól. „Ma már szinte minden vállalat belátta, hogy komoly gondba kerül, ha nem emeli a béreket, azonban 20 százalék feletti béremelést várhatóan csak kevesen tudnak végrehajtani” – mondta Mihályi Balázs, a Wyser vállalati üzletágának vezetője. Hozzátette: a cégek a nehéz gazdasági helyzetben nem szeretnék elveszíteni a jó munkaerőt, miközben óriási mértékben kellene bért emelniük.
Irány egy másik munkahely
A következő időszakban azok a munkavállalók, akik nem lesznek elégedettek az idei béremeléssel, elkezdhetnek állást keresni. A vállalatok többsége tisztában van azzal, hogy jelentős béremelésre van szükség, azonban minden bizonnyal csak a legjobban teljesítő vállalatok lesznek képesek a dolgozói igényekhez közeli mértékben emelni a béreken.
A Wyser felmérése szerint jelenleg a munkavállalók 64 százaléka gondolkodik munkahelyváltáson, akik közül 12 százalék aktívan keres állást. Az arányok azonban könnyen változhatnak, és egyre többen lehetnek az aktív álláskeresők, ha a dolgozók csalódnak vagy tovább nőnek a megélhetési költségek. Mihályi Balázs úgy véli, hogy az 5-10 százalék közötti béremelés önmagában nem feltétlenül lesz elegendő a dolgozók megtartásához.