Kedvezően indult az idei év a befektetések számára, hiszen a fejlett és a feltörekvő piacokon is jó hozamokat lehetett elérni. Emellett fontos mérföldköveken vagyunk túl, hiszen a holland parlamenti választások a szélsőséges erők visszaszorulását hozták, a Fed márciusi kamatemelése pedig megerősítette az amerikai gazdaság kedvező teljesítményét - olvasható a K&H közleményében.
„Az előttünk álló negyedévnek is kedvező növekedési kilátásokkal indulunk neki, hiszen az európai konjunktúrajelentések alapján a szolgáltató és a feldolgozóipari szektor várakozásai többéves csúcsot értek el, várhatóan folytatódik az amerikai gazdaság fokozatos növekedése is, és az inflációs mutatók is jelentősen élénkültek. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi gyorsuló inflációs és növekedési környezet alapvetően a részvény típusú befektetéseknek kedvez, miközben a világ szinte bármely pontján már csak negatív reálhozam érhető el a kötvény és pénzpiaci befektetésekkel” – tájékoztatott Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.
Jelentős politikai kockázatok
Az előttünk álló hónapok kedvező gazdasági kilátásai mellett a politikai bizonytalanságokra is oda kell figyelniük a befektetőknek – Európában és Amerikában egyaránt –, hiszen ezek fogják eldönteni, milyen irányba mennek tovább a piacok. Míg az öreg kontinensen a francia választások, majd az őszhöz közeledve a német választások növelik a kockázatokat, addig a tengeren túlon Trump elnök költségvetés-élénkítő intézkedéseinek megvalósításával kapcsolatban merül fel egyre több kérdőjel. „Habár a kockázatok mindkét gazdaságot érintik, a várakozások ellentétesek. Míg az USÁ-ban az új elnök megválasztását követő felfokozott pozitív várakozások beragadtak, és a tényleges intézkedések inkább csalódást jelenthetnek a piacok számára, addig uniós szinten a választások jelentette kockázatok előbb-utóbb eltűnhetnek az árfolyamokból, így a választásokon túllendülve fellélegezhetnek az európai részvénypiacok” – hangsúlyozta ki Kovács Mátyás.
Az idei évre a gazdaság igen impozáns, 3% fölötti növekedése várható. Ennek motorja egyrészt a gyorsuló bérnövekedésnek köszönhetően növekvő lakossági fogyasztás, másrészt pedig az élénkülő vállalati és kormányzati beruházások, amelyeket az EU-s források gyorsított lehívása is elősegít. Eközben az infláció is látványosan felgyorsult. „A kedvező gazdasági növekedés és gyorsuló infláció ellenére az MNB továbbra is a gazdaság élénkítésének irányába mozdul, hiszen az állampapírpiaci hozamszintek és a bankközi kamatszintek alacsonyan tartásával a fogyasztás és hitelezés ösztönzése valósul meg” – tájékoztatott Kovács Mátyás. A kedvező makrogazdasági kilátások ellenére sem számítunk azonban arra, hogy a hitelminősítők a közeljövőben javítanának Magyarország kockázati besorolásán, mivel a befektetői környezet kiszámíthatóságával kapcsolatban még van hova javulni” – tette hozzá a szakember.