A piac, főleg a hosszabb távú Fed-elnöki jóslatra figyelve, mind kevésbé számít az amerikai kamatemelés-sorozat folytatására, és ezért leértékeli a dollárt. New Yorkban az euró, közép-európai idő szerint csütörtök délután, 1,2648 dollár volt, 0,0056 dollárral drágább a szerdai későinél. Szerda reggel háromhavi mélypontra, 1,2456 dollárig süllyedt, mert a piac bizonytalan volt Bernanke első, szenátusi meghallgatása előtt. A Fed elnöke először szerdán, a szenátus bankügyi bizottságában mondta el azt, amit csütörtökön megismételt a képviselőház pénzügyi szolgáltatásokkal foglalkozó bizottságában.
Ha az olaj ára 70-80 dollár körül marad
Megfelelő pénzügypolitikával és jelentős előre nem látható fejlemények hiányában a gazdaság minden bizonnyal továbbra is szilárd és fenntartható ütemben nő, és a maginfláció csökkenni fog középtávon a nemrég elért szintekről - mondta Bernanke a képviselőházban csütörtökön, szinte szóról szóra megismételve a szerdai, képviselőházi előadását. A csökkenő maginfláció fogja meghatározni az inflációs irányzatot, "feltéve, hogy az olaj ára 75-80 dollár között stabilizálódik", és a maga részéről ezt valószínűnek is nevezte, a határidős jegyzések alapján.
Az amerikai könnyűolaj határidős jegyzéseinek utolsó záróértékei a New York-i árutőzsdén (NYMEX) a távolabbi határidőkre a következők: októberre 75,74 dollár, decemberre 76,85 dollár, januárra 77,16 dollár, 2007. decemberre 76,94 dollár, 2008. júniusra 75,88 dollár, 2008. decemberre 74,83 dollár, 2010. decemberre 71,38 dollár, 2012. decemberre 69,43 dollár.
Kis optimizmus
A New York-i Conference Board gazdaságkutató intézet összesített konjunktúramutatója (leading indicators) júniusra a vártnál kevésbé emelkedett, 0,1 ponttal 138,1 pontra. Az elemzők átlagosan 0,2 pontos növekedésre számítottak. A mutató 1996-os értéke 100,0 pont. Májusra 0,6 pontot, áprilisra 0,1 pontot vesztett a mutató, jelezve, hogy a második negyedévi gazdasági növekedés minden bizonnyal elmaradt az első negyedévitől, és a kilátások sem biztatók. A júniusi növekedés túl csekély, semhogy egyelőre jelentős irányzatváltozást jelezhetne.
Hűlni fog a gazdaság
"Az amerikai gazdaság hűl az év közepén", a Conference Board csütörtökön kiadott, kísérő kommentárja szerint. Márciusra is 0,1 ponttal, februárra 0,2 ponttal fogyatkozott a mutató, előtte négy hónapon át emelkedett.
Az Egyesült Államok gazdasága az első negyedévben 5,6 százalékkal bővült éves szintre átszámolva, ez két és fél év óta a legnagyobb ütem volt. A tavalyi utolsó negyedévben 1,7 százalékos volt az éves szintre számított GDP-növekedés.