Nem emel kamatot a Fed – bekövetkezés valószínűsége: 40%
A Fed tavaly a korábbi előrejelzéseknél is gyorsabb ütemben emelte az amerikai alapkamatot, és az alapforgatókönyv szerint ez 2019-ben is folytatódhat, mivel az USA növekedése továbbra is 2-3 százalék között várható, és a Fed jegybankárai további muníciót gyűjthetnek az alapkamat emelésével, hogy a gazdasági ciklus fordulása esetén legyen eszközük további élénkítésre. A Fed elnöke, Jerome Powell legutóbbi nyilatkozata szerint azonban az alapkamat szintje már közel jár az egyensúlyi szinthez, így az sem kizárt, hogy idén mégis változatlanul marad a kamatszint.
Nem lesz magyar felminősítés – bekövetkezés valószínűsége: 33%
2016-ban mind a három nagy hitelminősítő befektetésre ajánlott kategóriába javította Magyarország adósminősítését, 2017 és 2018 azonban nem hozott további változást, holott a befektetésre javasolt adósminősítéshez már 2017 óta pozitív kilátásokat rendelt a Standard & Poor’s és a Fitch is. 2018 első féléve enyhe emelkedést hozott Magyarország GDP-arányos adósságrátájában, de a kedvező hazai növekedés segítségével év végére minden bizonnyal ismét csökkenő tendenciát mutat majd az adósságpályánk, így a tovább csökkenő adósságpálya tükrében igen meglepő lenne, ha 2019-ben sem javítana egyik hitelminősítő sem az osztályzatunkon.
Kamatot emel az MNB – bekövetkezés valószínűsége: 22%
Úgy tűnik, az MNB, ameddig csak lehet, kitart az alacsony alapkamat mellett, főleg, hogy a piacon elérhető
Egyenértékű lesz a dollár és az euró – bekövetkezés valószínűsége: 20%
A tavalyi év egyik legnagyobb meglepetését az EUR/USD keresztárfolyam alakulása hozta, ugyanis az év elején az euró markáns erősödésére lehetett számítani, majd ennek épp az ellenkezője következett be: az euró 10 százalékkal gyengült a februári csúcsról. Idén az EUR/USD kereszt emelkedését várja a piac, mivel egyre inkább csökkenhet a két gazdasági térség növekedési különbsége, emellett pedig a Fed üzenetei is egyre kevesebb kamatemelést jeleznek előre. Így valóban meglepetés volna, ha a dollár továbberősödne, és elérné a paritást, azaz hogy ugyanannyit érjen az euró, mint a dollár.
310 alá erősödik a forint az euróval szemben – bekövetkezés valószínűsége: 18%
Tavaly még arról beszéltünk, hogy meglepetés lenne, ha a 300-as szint alá erősödne a forint az euróval szemben, idén azonban már a 310-es szint elérése sem túl valószínű. Habár az erős gazdasági teljesítmény, illetve a többletes folyó fizetési mérleg a hazai fizetőeszköz erősödésének irányába hat, a rendkívül laza monetáris politika fennmaradása továbbra is a gyengébb árfolyamot támogatja. Mindezekkel együtt nem elképzelhetetlen, hogy a fizetőeszközünk kismértékben erősödni tud idén, de a 310-es szint elérésére kevés esély van.
Izgalommentes év az olaj piacán – bekövetkezés valószínűsége: 15%
Az elmúlt években már megszokhattuk, hogy a kőolaj árfolyama jelentős, két számjegyű kilengéseket
Véget ér az USA–Kína kereskedelmi konfliktus – bekövetkezés valószínűsége: 15%
Az elmúlt év egyik legforróbb témája az amerikai–kínai kereskedelmi konfliktus volt. Donald Trump oldaláról a novemberi időközi választások után sem állt be nagy változás, és rendszeresek a nyilvánosságra kerülő – gyakran egymásnak is ellentmondó információk – a témában, és Kína sem akart engedni, így nehéz lenne a konfliktus jövőbeni alakulásával kapcsolatban konkrét várakozásokat megfogalmazni. Habár a tavalyi év végére inkább az álláspontok közeledése volt jellemző, de igazi meglepetés lenne, ha ez a viszály idén lezárulna.
Újra negatív lesz a 10 éves német kötvényhozam – bekövetkezés valószínűsége: 10%
Utoljára 2016 végén láthattunk negatív német 10 éves kötvényhozamot, tavaly év végén azonban megint látótávolságba került a nulla alatti szint elérése. Ennek oka, hogy a német hozamokat eddig felfelé húzó európai gazdaság teljesítményében 2018 második felében törés következett be, és a kockázatok is megemelkedtek a Brexittel kapcsolatos bizonytalanságok, illetve az Olaszországgal szembeni konfliktus miatt. Mindez a legbiztonságosabbnak tekintett német kötvény felé tereli a befektetőket. Ahhoz azonban, hogy ténylegesen negatívba forduljon a német 10 éves kötvényhozam, nagyon radikális fordulatnak kellene bekövetkeznie az európai gazdaságokban, ennek pedig jelenleg nem látni nagy esélyét.
Medve piac a magyar tőzsdén – bekövetkezés valószínűsége: 10%
Három év két számjegyű növekedése után 2018-ban mérsékeltebb erősödéssel zárta az évet a BUX index. A kilátások alapján a hazai és régiós gazdasági környezet 2019-ben is kedvező maradhat, így idén is folytatódhat az emelkedő trend: a korábbi évek 11-12-es árfolyam/nyereség szorzójával már bőven 40 ezer feletti index célérték és 5–10 százalékos emelkedés jöhet. Ha azonban Trump továbbra is a vámok embereként pozicionálja magát, illetve Európában olyan politikai változások miatt kell aggódniuk a piacoknak, mint a Brexit, az európai parlamenti választások vagy az EKB és az Európai Bizottság elnökének kinevezése, akkor a BUX sem fog mentesülni a feltörekvő piaci eladási hullámtól, ami akár egy 10 százalék feletti korrekciót is eredményezhet.
Recesszióba fordul a világgazdaság – bekövetkezés valószínűsége: 5%
Tavaly 3,7 százalékkal bővült a világgazdaság, az idei évvel kapcsolatban azonban egyre több negatív vélemény jelenik meg. A pesszimista világképet legtöbbször azzal indokolják, hogy csökken a jegybankok által nyújtott támogatás, a rövidtávú kötvények hozama meghaladja a hosszú távú papírokét, Kínában változik a gazdaság szerkezete, kereskedelmi háború fenyeget, és gyengül az EU-tagállamok közötti együttműködés. Habár mindegyikben van némi igazság, ennél árnyaltabb a kép, ezért kicsi az esélye annak, hogy a világgazdaság idén recesszióba fordul.