Építőanyagárak – 2002. évi prognózissal

Országszerte bőséges kínálat, széles választék, néhány termékből túlkínálat jellemzi a hazai építőanyag-piacot. S bár idén a kereslet is élénkült, a gyártók-forgalmazók az év végi számadást készítve többnyire mégsem elégedettek.

A hazai építőanyag-piacot évek óta a túlkínálat jellemzi; az ország felvevőpiaca ugyanis jóval kisebb, mint a szakma meglévő gyártókapacitása. Emellett az egyes termékfajtákból (cement, burkolóanyagok) jelentős import áru is érkezik az országba, minek folytán a piac szereplőinek az adott szűk keretek között egyre éleződő versenyben kell talpon maradni. A korábbi évek alacsony új lakásszáma különösen a kisebb cégeket hozta nehéz helyzetbe: közülük néhány -- a kereslet visszaszorulásával -- bezárt, míg némelyiküket felvásárolták a tőkeerős társaságok. A szakemberek a tavalyi és idei év tapasztalatai alapján úgy vélik: a piacon az elmúlt évben a lakástámogatási kedvezmények hatására elindult ugyan egy pozitív folyamat, nagy áttörés azonban az elkövetkező időszakban sem várható az évente felhúzott lakások számát, illetve az építőanyag-forgalom növekedését illetően. Ennek egyik legfőbb okát a – különösen vidéken -- alacsony hazai átlagjövedelmekben látják, ami gátat szab annak, hogy a kedvező banki lakáshitel-kamatok ellenére a családok tömegesen vágjanak bele új otthon teremtésébe, és vállalják a magas havi törlesztő részleteket. Szerintük megoldást hozhatna az új lakásokat jelentősen terhelő – uniós viszonylatban igen magas – 25%-os áfakulcs csökkentése, vagy eltörlése, ami lejjebb szoríthatná a négyzetméterárakat, így a piacra is lendítőleg hatna.

Kereskedelmi hálózat
Ugyanakkor, az építőanyag-szakma rákfenéje, a fekete és szürke gazdaság felszámolása, vagy visszaszorítása is megoldásra vár. Az építőanyag-kereskedelem hálózata évről-évre szakmai és hatósági felügyelet nélkül bővül: jelenleg mintegy 5 ezer olyan „vállalkozás” foglalkozik mellék- vagy főtevékenységben építőanyag-kereskedéssel, melyből mindössze közel 1500 rendelkezik minimális logisztikai feltételekkel, és kevesebb mint 50%-uk felel meg a kor szakmai követelményeinek. S mivel nincsenek meg a minőség- és fogyasztóvédelemhez szükséges feltételek sem, gyakori részükről a vásárlók megtévesztése. A feketegazdaság visszaszorítása – amelynek súlya a szektorban megközelíti a 30%-ot – elsősorban az említett kontroll bevezetésével, így az illegálisan, számla nélküli építőanyag-vásárlások lehetőségének, feketén építkezők számának csökkentésével elérhető lenne, ami jelentősen javítaná a legálisan tevékenykedő építőanyag-ipari cégek piaci pozícióját. Az építőanyag-kereskedők tapasztalata szerint egyébként az idei év első felében jelentős kereslet mutatkozott az építőanyagok iránt, ám ez a nagy vásárlói érdeklődés az év második felére annak ellenére csökkent, hogy az idei áremeléseket – melyek aránya átlag 10-12% körül mozgott – szinte egész évben tartó árkedvezményes akciókkal kompenzálták.

Tégla
Hasonlóan vélekednek a forgalom alakulásáról a piacvezető Wienerberger Téglaipari Rt.-nél is: a 2000. második felében tapasztalható keresletnövekedés idén jelentősen mérséklődött, ezért új, Tiszavasváriban tervezett gyártórészlegének építését a cég el is halasztotta. Ennek ellenére a tavalyi és idei évet összességében jónak értékelik a tulajdonosok (idén a társaság 18 milliárdos forgalmat realizál, árbevétele pedig 2 milliárd körül alakul), és jövőre mintegy 3%-os piacbővüléssel számolnak. A cég tavaly három ízben – áprilisban, szeptemberben és decemberben emelte 7, majd 6, végül 11%-kal (ez utóbbit a gázárak drasztikus emelésével magyarázva) falazó-rendszerei árát, idén pedig augusztus elsejével, 6%-kal. A jövő évben szintén csak egy alkalommal kell a tégla drágulására számítani az építkezőknek: a tervek szerint tavasszal, 5-7%-os gyártói árnövelés várható.

Cement
A hazai cementipar termékeinek belföldi felhasználása idén az import csökkenésével (2000-ben 800 ezer, idén 500-550 ezer tonna ukrán, orosz és szlovák cement jött be az országba) összességében várhatóan 2-3% nő a tavalyi évhez képest. A termelést négy nagy gyár – Vác, Beremend, Hejőcsaba, Lábatlan – teljesíti, melyből a hazai piac mellett exportra is jut. Belföldön cementből az idei évben 3 millió 600 ezer tonnát használunk fel, ezt elégítik ki az említett gyárak termékei és az importáru. Az iparág a tavalyi és idei évhez hasonlóan jövőre is egyszer, februártól tervez árnövelést, arányáról azonban még egyik gyártóhelyen sem tudtak nyilatkozni. Idén átlag 10%-kal kerültek többe a cementipari termékek mint az azt megelőző esztendőben (ezen belül a lakossági 8, az ömlesztett, ipari felhasználású cement ára pedig összességében 12%-kal emelkedett), várhatóan jövőre is hasonló emelkedéssel kell majd számolni. A Duna-Dráva Cement Kft. váci gyárában elmondták: a piacon a korábbi évekhez hasonlóan idén is megfelelő választékban, minőségben és mennyiségben volt kapható hazai cement, és hiány jövőre sem várható. A társaság – mely éves (2 millió 180 ezer tonna) termeléséből belföldön idén 1 millió 700 ezer tonnát értékesített, a többit exportálta – ez évben szintén 2-3%-os forgalomnövekedést ért el, és jövőre is hasonló belpiaci bővüléssel számol.

Burkolóanyagok
A többi építőanyag közül a burkolóanyagok körében is bő választék várható jövőre az itthon gyártott és import termékekből egyaránt. A hazai, mintegy 20 millió négyzetmétert felvevő belföldi piacra kerülő fal- és padlóburkoló lap 60%-a külföldről (Olaszországból, Spanyolországból, Csehországból és Szlovákiából) érkezik, a többit pedig a négy nagy hazai gyártóüzem, közte a Zalakerámia (ez utóbbi 22,5%-át) biztosítja. A részvénytársaság idén, júliustól növelt árat, átlag 4%-kal, tervei szerint jövő év második negyedéve végén is hasonló gyártói emelés várható. A cég jelentős kapacitásbővítésbe és termékfejlesztésbe kezdett, melynek eredményeként jövő tavasszal, illetve nyáron mintegy 96 féle, a legigényesebb elvárásoknak is megfelelő minőségű és formatervezésű falicsempével és padlóburkolóval lép piacra, azzal a nem titkolt céllal, hogy -- az import egy részének kiváltásával – az eddiginél nagyobb szeletet hasítson ki a honi piacból. Az árak tekintetében nagy szóródást mutató tetőfedő anyagok területén – melyek árindexe idén 8,7%-kal emelkedett -- várhatóan jövőre is hasonló mértékben nőnek az árak, a nyílászárók pedig átlag 6, a vakolóanyagok pedig a tervek szerint 7-8%-kal kerülnek majd többe, mint az idei évben.

Összességében
Az építőanyag-ipari cégek szerint idén semmilyen termékből nem voltak és várhatóan jövőre sem lesznek ellátási gondok. A gyártók, forgalmazók akár 40-50 ezer új otthon építéséhez elegendő készlettel, illetve gyártókapacitással rendelkeznek. Azonban többségük nem számít az építkezések számának látványos megugrására: az idén kiadott több mint 40 ezer építési engedély ellenére jövőre hasonlóan az idei évhez (amikor is várhatóan 27 ezer új otthon készül el) 28-30 ezer körülire becsülik az újonnan felépült lakások számát.

Néhány építőanyag irányára
Porotherm 38 N+F 280-310 Ft/db
Porotherm 30 N+F 225-250 Ft/db
Sima 30-as tégla 154 Ft-tól/db
Sima 38-as tégla 199 Ft-tól/db
Pincefalazó 160 Ft-tól/db
Burkolólapok 1200-3800 Ft/négyzetméter
Csemperagasztó 1000-1200 Ft/zsák (25kg)
Terranova nemesvakolat 60-70 Ft/kg
Hőszigetelő rendszer 2200-3000 Ft/négyzetméter
Mediterrán betoncseré 1580-2300 Ft/négyzetméter
Leier cserép 990 Ft/négyzetmétertől
Tondach cserép 1290Ft/négyzetmétertől
Bitumenes zsindely 1300-1480 Ft/négyzetméter
Csornai hornyolt 1950-2150 Ft/négyzetméter
Bramac alpesi 1750-1980 Ft/négyzetméter
Bramac hódfarkú 3150-3500 Ft/négyzetméter
Hejőcsabai cement 2200-2400/mázsa
Váci cement 2200-2350/mázsa
Ukrán cement 1780-1980/mázsa
Forrás: Gyártók, kereskedők

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo