A belföldi értékesítések árszintje 0,2%-kal, az exporté 0,3%-kal maradt az előző havi alatt. A termelői árak árnövekedésének üteme 12 havi összehasonlításban is tovább mérséklődött (1,9%). Az értékesítések áralakulását tekintve ellentétes irányú árdinamika regisztrálható: míg a belföldi értékesítések árai 2001 októberében 6,1%-kal magasabbak, addig az exportértékesítési árak 1,8%-kal alacsonyabbak voltak a tavaly októberben megfigyelt áraknál.
A belföldi értékesítések árai ebben az évben először nem érték el a megelőző havi árszintet, elsősorban a feldolgozóipari ágazatok átlagosan 0,3%-os ármérséklődéséből adódóan. A legerőteljesebb negatív előjelű ármozgás a vegyiparban, ezen belül is a kőolaj-feldolgozás területén jelentkezett (–4,1%). A többi feldolgozóipari ágazatban
a –0,9% és +0,7% közötti sávban változtak az árak. A mérsékeltebb dinamikán belül a belföldi értékesítések több mint Ľ-ét képviselő élelmiszer-, ital- és dohánygyártás ágazat áralakulása érdemel külön figyelmet, mivel az előző két havi mérséklődő árszintet októberben 0,3%-os árnövekedés követte. Ugyanakkor a 12 havi árnövekedés üteme az év első felére jellemző 20% körüli éves növekedéssel szemben először került 10% alá (9,7%). A havi árnövekedést itt a gyümölcs-, zöldség-, valamint a tejfeldolgozásban, továbbá a növényiolaj-gyártásban 1,5–5,9% között emelkedő árakat eredményeztek, míg a takarmánygyártás, malomipari termékek, keményítőgyártás, húsfeldolgozás alágazatokban 0,3–1,6% közötti árcsökkenés volt megfigyelhető.
A feldolgozóiparon kívüli ágazatokban ugyanakkor emelkedtek a belföldi értékesítési árak: a bányászatban 0,8%-kal (elsősorban a szénbányászat- és tőzegkitermelés árainak 5,4%-os árnövekedése következtében), a villamosenergia-, gáz- és vízellátás ágazatban 0,2%-kal, melyet a gőz- és melegvízellátás 2,2%-os árnövekedése váltott ki.
Az ipari termékek forintban kifejezett exportárai a havi és éves ármozgást tekintve egyaránt elmaradtak a szeptemberben regisztrált adatokhoz képest. A havi ármozgások –8,1% és +0,5% között változtak, előbbi a kőolaj-feldolgozás, utóbbi az élelmiszer-, ital- és dohánygyártás, kiviteli árainak alakulását tükrözi.
Enyhén csökkentek az ipari termelői árak
Az ipari termelői árak 2001 októberében 0,3%-kal elmaradtak az előző havitól, a május-júniusi árszintcsökkenések után ebben az évben harmadszor csökkentek - derül ki a KSH jelentéséből.
Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?
Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!
2025. július 16. 15:30
Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata
Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen
Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta
Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz
Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben
A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte
Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.