Márciusban a várakozásoknak megfelelően a nyers adatok szerint 12,6 százalékkal, míg naptárhatástól megtisztítva 13,1 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene, míg az árbevétel az magas infláció miatt 10, 2 százalékkal 1510 milliárd forintra ugrott.
Az előző hónaphoz képest 0,8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom. Az első három hónapban 9,5 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene.
Részletek
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 10,3 százalékkal mérséklődött a forgalom, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 9,6 százalékkal, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 29,3 százalékkal csökkent az értékesítési volumen naptárhatástól megtisztított volumene. Az üzemanyagforgalom csökkenése mindazonáltal jelentősen csökkentheti a nyersolaj és olajtermékek importját, hozzájárulva a külső egyensúly javulásához. 2015. év átlagához képest a kiskereskedelmi forgalom 27,2 százalékkal, 2010-hez képest 40 százalékkal emelkedett. A kiskereskedelmi forgalom jelentős lassulását az szja visszatérítés, a 13. havi nyugdíj, a hathavi fegyverpénz hatásainak kifutása mellett az érdemben emelkedő infláció és a háztartási energiaárak az átlagos fogyasztást meghaladó háztarások számára jelentős emelkedése okozzák.
Az élelmiszer üzletek forgalmában is egyre látványosabb a visszaesés, a tovább gyorsuló infláció reáljövedelmeket csökkentő hatása, részben a rezsicsökkentés részleges kivezetése miatti óvatossági megtakarítások, részben a tudatosabb vásárlások, az élelmiszerpazarlás elkerülése miatt – írta Suppan Gergely, az MBH Bank vezető elemzője a Központi Statisztikai Hivatal pénteken közölt adataira.