Fotó: Európai Unió
Az Európai Bizottság szerda délelőtti ülésének egyik napirendi pontja a Magyarország elleni túlzottdeficit-eljárás és az ezzel kapcsolatos, a Kohéziós Alapból folyósított támogatások felfüggesztése volt. Miután az ország nem teljesítette a túlzott költségvetési hiány leszorításával kapcsolatos kötelezettségeit, a jövő januártól hatályos uniós kötelezettségvállalásokból 495 millió 184 ezer euró folyósításának felfüggesztését javasolta a biztosok testülete. Ez az összes 2013. évi kohéziós kötelezettségvállalás 29 százaléka, ami a GDP 0,5 százalékát teszi ki. A javaslatot még az EU-tagországok pénzügyminiszteri tanácsának is meg kell vitatnia, és jóvá kell hagynia.
A témáról kiadott közlemény szerint a mindeddig „példátlan" lépés „az Európai Bizottság Magyarországnak szóló ismételt figyelmeztetéseit követi, hogy fokozza erőfeszítéseit a túlzott államháztartási deficit befejezésére".
A bizottság emlékeztetet arra, hogy januárban már megállapította a hatékony lépések hiányát Magyarország részéről, és javasolta a túlzott deficit miatti eljárás felgyorsítását, amit a pénzügyminiszteri tanács el is fogadott.
Olli Rehn gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes bizottsági alelnök az Európai Bizottság szerdai sajtótájékoztatóján kérdést kapott arról, miért nem vette figyelembe a bizottság azokat az egészen friss magyar tájékoztatásokat, amelyek további pénzügyi intézkedések megtételéről szóltak. Válaszában Rehn megerősítette, hogy „egy-két napja" ő maga Matolcsy György nemzetgazdasági minisztertől, José Manuel Barroso bizottsági elnök pedig Orbán Viktor miniszterelnöktől levelet kapott, de - tette hozzá - ezek a levelek nem tartalmaztak olyan „konkrét" közlést, ami érdemben megváltoztatta volna az uniós testület következtetéseit.
Magyarországnak szóló támogatások 2007 és 2013 között (milliárd euró)
Olli Rehn a bejelentés kapcsán elmondta: a javaslatot úgy kell tekinteni, mint erős ösztönözőt, amely arra készteti Magyarországot, hogy meghozza a megfelelő fiskális intézkedéseket, és megteremtse a megfelelő makrogazdasági feltételeket ahhoz, hogy a kohéziós támogatások hartékonyan hasznosulni tudjanak.
A biztos hozzátette: „most a magyar kormányon van a sor, hogy azelőtt cselekedjék, mielőtt a felfüggesztés életbe lép". Magyarország a bizottság előrejelzése szerint jövőre is átlépi a 3 százalékos deficithatárt - emelte ki Rehn. Az index tudósítása szerint a bizottság sajtótájékoztatóján Olli Rehn azt is hangsúlyozta, hogy „nem büntetésként kell értelmezni a mai döntést, hanem megelőző intézkedésként. Együttműködünk a magyar kormányzattal, hogy javítsunk a helyzeten, a célunk természetesen egy stabil és jól teljesítő gazdaság." Ugyanakkor a regionális politikáért felelős biztos hozzátette: „Ha a helyzet nem javul 2014 végéig, amikor lezárul a mostani költségvetési ciklus, akkor a most zárolt pénzek örökre elvesznek".
Johannes Hahn regionális fejlesztésért felelős biztos is azt emelte ki, hogy most a magyar hatóságokon múlik, hogy késlekedés nélkül megteszik-e a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy képesek legyenek a lehető legnagyobb mértékben kiaknázni a Kohéziós Alapok hasznát. Szerite „a bizottság mai javaslata arányos, és lehetővé teszi, hogy az alapból továbbra is támogassanak beruházásokat, miközben Magyarországnak esélyt és időt ad, hogy rendezze a helyzetet."
A 2007-2013-as költségvetési periódusban Magyarország számára összesen 8,6 milliárd euró Kohéziós Alapból lehívható támogatás áll rendelkezésre, ami a GDP 1,26 százaléka. A 2013-ra előrejelzett támogatás összesen 1,7 milliárd euró, a GDP 1,73 százaléka.