A szakember szerint egy tőkepiaci eszköz esetében csak a hosszútávú tendenciákat érdemes figyelembe venni, nincs értelme a helyi értékű ingadozásokat nyomon követni. Hatalmas hozamokat akkor lehet elérni, ha ezekben a hosszabb távú folyamatokban következik be alapvető változás.
A jelentősen alul/túlárazott eszköz egy trendforduló után hónapokig, évekig jelentős hozamot generálhat számunkra. Ilyen volt például a (már akkor is egyértelműen túlárazott) Nasdaq buborék kipukkanása.
Zsiday Viktor úgy látja, most a japán jen az, amit nem szabad szem elől téveszteni.
A jen elképesztően olcsóvá vált minden devizával szemben (különösen a dollárral, de jellemzően a többivel is), amit minden standard devizaértékelési indikátor alátámaszt.
A jen olcsóságát az okozta, hogy a japán kamatszint nulla körül tartózkodott, vagyis versenyképtelen volt a többi deviza 3-6 százalékos hozamával szemben. Ha viszont a világban recesszió alakul ki, akkor a kamatok mérséklésével akarják majd a jegybankok élénkíteni a gazdaságot és a jen máris nagyot léphet előre. És van még egy nagyon fontos jel a piacon.
A japán kamatok/kötvénypiaci hozamok bár még mindig nagyon alacsonyak, de 10-12 éves maximumra emelkedtek.
Zsiday Viktor bár türelmes vadásznak tartja magát, de e mozgások miatt, ahogy fogalmaz, előkészítette elefántölő puskáját.