Az „ÁFA a digitális korban” elnevezésű intézkedéscsomag közösségi szintre emeli a valós idejű számla-adatszolgáltatásokat azáltal, hogy egyrészt egységesíti ezek szerkezetét, másrészt pedig a nemzeti adóhatóságokat is kötelező adatszolgáltatásra kötelezi. Ezáltal megnyílik a lehetőség a strukturált adatokat tartalmazó közösségi értékesítések elektronikus számláinak automatizált és teljes körű ellenőrzésére. Ebben a környezetben kulcsfontosságú lesz a vevők ellenőrzése még azelőtt, hogy a cég számukra számlát bocsátana ki. A vevőminősítés, ellenőrzés és kockázatelemzés lényegesen egyszerűbben és gyorsabban elvégezhető, ha azokat automatizmusok támogatják.
Jelenleg általánosságban elmondható, hogy a következő 1 évben a cégek harmada nem tervez semmiféle, a számvitel automatizációjával kapcsolatos fejlesztést.
Ezzel együtt bíztatónak tűnik, hogy a preferenciák pozitív trendeket vetítenek előre:
- általános vélekedés, hogy fontos, hogy a kibocsátott számlák minél kevesebb kézi közreműködéssel jussanak el a vevőikhez,
- a megkérdezettek 43 százalék-a nyilatkozott úgy a régióból, hogy már rendelkeznek a valamilyen automatizációs támogatással,
- 30 százalék azok aránya is, ahol ez még nem megoldott, de a következő 1 évben ezt fejleszteni szeretnék,
- A válaszadók 40 százalék-a nyilatkozott úgy, hogy a bevallások előkészítése már automatizációval támogatott és 28 százalék-a tervez fejlesztéseket a következő egy évben ezen a téren.
Mennyire is nehéz a papír?
Az eredmények alapján továbbra is súlyos terhet jelent a vállalatoknak: jelenleg az öt ország megkérdezett vállalatainak 70 százalék-a befogad papír alapú számlát – gondolhatjuk, hogy ez egyfelöl kényszer is, hiszen, ha a partnerek ilyeneket küldenek, akkor nem küldhetik vissza. Ez az arány Magyarországon 84 százalék. Ehhez kapcsolódóan jó hír, hogy a magyar válaszadók valamivel magasabb arányban (53 százalék) használnak már most programozott megoldásokat bevallásaik előkészítésére.