Trendek: PDF nélkül nincs számlázás
Kóczé Péter úgy látja, hogy elindult a digitalizáció útján a régió, ám csak a pdf-ig jutott: a válaszadó cégek 83 százalék-a elsősorban a pfd-számlát használja. Ugyancsak figyelmet érdemel a papíralapú számlázási gyakorlat, ami makacsul tartja magát, ugyanis a régiós cégek közel 40 százalék-ánál még mindig előfordul a papíron kibocsátott számla.
Ehhez mérve az e-számlázás mondhatni gyerekcipőben jár, nem csak itthon, hanem a régióban is. Mindösszesen a megkérdezett vállalatok 11 százalék-a használ valamilyen zárt rendszerben és sztenderd, strukturált, adatalapú elektronikus számlát. Ehhez képes magas azoknak a cégeknek az aránya (30 százalék), akik a digitális formában kiállított számláikat feltöltik vagy feladják egy olyan rendszerbe, amely a számlák továbbításáért felel a vevő részére.
Az „ÁFA a digitális korban” elnevezésű uniós intézkedéscsomag egyik legnagyobb hatása várhatóan a struktúrált adatokat tartalmazó elektronikus számlák térhódítása lesz. Ez hosszabb távon a papír alapú számlák teljes megszűnéséhez és a nem PDF alapú elektronikus számlák szélesebb körű elterjedéséhez vezethet. A hagyományos PDF alapú e-számlák sem lesznek várhatóan változatlan formában használhatóak a következő évektől. A Grant Thornton kutatása alapján a társaságok jelentős részét érintik ezek a változások és számottevő kihívást fog nekik jelenteni az új szabályozásnak való megfelelés.