"A konvergenciaprogramot olyannak tekintjük, amelyet meg kell vitatni, a benyújtás előtt egy kellően kiérlelt, de még nem végleges változatot nyilvánosságra fogunk hozni, erről a változatról majd eszmét cserélünk, szakmai vitát folytatunk a jegybankkal" - mondta a kormányfő. Gyurcsány Ferenc szerint a keddi konzultáció nem tekinthető olyannak, amelyen "hivatalos kormányzati álláspontok hivatalos jegybanki állásponttal találkoztak volna".
Együtt kéne működni
A keddi találkozó, konzultáció a magyar gazdaságért felelős fontos intézmények vezetőinek konzultációjaként értékelhető, ahol a vezetők szabadon cseréltek véleményt a gazdaságról. Gyurcsány Ferenc kiemelte: "nem lehet sikeres Magyarország, ha a gazdaságért felelősséget viselő, legfontosabb nemzeti intézmények nem működnek együtt". A kormányfő utalt arra, hogy a konvergenciaprogram nem a kormányról, hanem az országról szól, elkészítésében a kormányon kívül másnak is szerepe van.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: "azt kértem a monetáris tanácstól, hogy vegyen részt abban a munkában, amelynek vége az, hogy ez év augusztus végén a kormány elfogadja a következő évekre vonatkozó programot". Gyurcsány Ferenc szerint nincs más út, mint az, hogy együttműködjön a kormány és a jegybank, hisz a konvergenciaprogram során olyan nagy rendszerekre, mint az egészségügy, az oktatás, illetve a nyugdíjrendszer, ki kell térni. A konvergenciaprogram ugyanis arról szól, hogy a legfontosabb dolgainkban, az oktatás, az egészségügy és a nyugdíjrendszer terén, hogyan teremtünk meg olyan feltételeket, amelynek révén finanszírozni tudjuk a kiadásokat.
A kormányfő kitért arra, hogy e hét péntekén tartja első hivatalos ülését a Konvergenciatanács, ezután lehetőség lesz arra, hogy a jegybankkal folytatódjék a konzultáció.
Járai kételyei
Járai Zsigmond, az MNB elnöke elmondta, a jegybanki vezetésben az eddig elfogadott stabilizációs intézkedések kételyeket ébresztettek, az a félelmük, hogy az adóemelések, az eddigi lépések rontják az ország versenyképességet és növelhetik az inflációt. Egyúttal kifejtette, hogy megítélése szerint az euró 2010-es bevezetése nem tartható. A jegybankelnök nyomatékosította "ideje lenne már feladni az euró 2010-es bevezetéséhez való ragaszkodást, nyilvánvaló, hogy az már megvalósíthatatlan, nem tartható, erről minden bizonnyal a konvergenciaprogramban is szó lesz". Járai Zsigmond kiemelte: a miniszterelnökkel egyetért abban, hogy az első és legfontosabb feladat a gazdasági egyensúly megteremtése.
Gyurcsány Ferenc erre válaszul közölte: a kormány határozott szándéka az, hogy a mostani kormányzati ciklus félidejére megteremti a gazdasági egyensúlyt, amely előfeltétele az euró bevezetésének.Kérdésekre válaszolva a kormányfő és a jegybankelnök is hangsúlyozta, hogy árfolyampolitikáról nem volt szó a megbeszélésen. Járai Zsigmond utódlásáról Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy törvényes kötelességei vannak, de ezzel később foglalkozik majd.