A konzultáció eredményéről a Fidesz és a Magosz közös nyilatkozatban számolt azt követően, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke a szövetségesi konzultáció keretében találkozott Budapesten. Az eszmecserén, amelyen részt vett Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter is, a mezőgazdaságot, illetve a vidékfejlesztést érintő kérdésekről tárgyaltak.
Az állásfoglalás emlékeztet arra, hogy az elmúlt két évben a Fidesz és a Magosz számos konkrét kérdésről egyeztetett, és talált ennek nyomán a vidéki életet könnyítő megoldásokat egyebek mellett a mikro-, kis- és közepes vállalkozások helyzetére vonatkozó kérdésekben, illetve arra vonatkozóan, hogy 2014. április 30-ig meghosszabbítani a külföldiek magyar termőföldvásárlási moratóriumát.
A Magosz elnöke a találkozót követő sajtótájékoztatón az MTI tudósítása szerint az új agrárkamarai törvény szerepéről elmondta: a törvény célja, hogy olyan egységes agrárkamarai szervezet jöjjön létre, amelyben kötelező módon tagok a mezőgazdasági termelők, a feldolgozók és a kereskedők is. A most létrejövő köztestület alulról szerveződő és egységes gazdasági szerveződés lesz - jelezte az elnök, hozzátette: az agrárkamarák nagy szerepet kapnak a vidéki életminőség javításában , illetve - a szakmai háttér biztosításával - az ágazat szereplői versenyképességének növelésében is.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter az új földtörvénnyel kapcsolatban elmondta: a földkérdés szabályozása a magyar jövő sarkalatos ügye, alapvető, hogy ezen a területen átláthatóság és rend legyen. Magyarországon - az Országgyűlés előtt lévő törvénytervezet szerint - a későbbiekben csak helyben lakó, földműveléssel foglakozó természetes személy vehet földet. Az új földtörvény valamennyi, a földforgalomra vonatkozó kérdést szabályozza, így a haszonbérlet szabályait is.
Új gazdasági rendszer épül
A kormányfő és a Magosz közötti konzultáció része volt annak a hét elején kezdett sorozatnak, amelynek keretében Orbán Viktor a Fidesz választási szövetségeseivel és együttműködő partnereivel folytat megbeszéléseket. A konzultációsorozat első állomásaként hétfőn a Kereszténydemokrata Néppárt vezetőivel találkozott a kormányfő, majd kedden a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökségével tárgyalt. A miniszterelnök egyebek mellett arról beszélt, hogy kormánya egy új gazdasági rendszert épít fel. A kormányfő az új gazdasági modell elemei közé sorolta a munkát és a családokat támogató adórendszert, a munkát terhelő állami bevételek kiváltását forgalmi adókkal, az adósságtermelő rendszerek átszervezését, állami nyugdíjrendszer építését, a szociális ellátórendszer és a kamarák szerepének átalakítását, az újraiparosítás politikáját és egy új mezőgazdasági rendszert.
Az MKIK rendezvényén a kormányfő elmondta, hogy óriási nyomásra számít a munkahelyvédelmi akcióterv miatt, de kijelentette, hogy végig fogja azt vinni, "...mert ez a mi kormányzásunk filozófiájának a lényege!" A kormányfő hangsúlyozta: arról kell meggyőzni a magyarokat, hogy érdemesebb dolgozni, mint nem, és ezt csak akkor lehet bizonyítani, ha valóban vannak munkahelyek, és többet keresnek az emberek, mintha segélyt kapnának. (A program keretében az Országgyűlés már elfogadta a kisadózók tételes adózásáról, illetve a kisvállalkozói adóról szóló jogszbalyokat.)
Az új rendszer elemei között elhangzott az is, hogy a bankrendszer felét magyar kézben látná a kormány. E kijelentést ugyanakkor egyelőre semmilyen konkrétummal nem támasztották alá. (A hazai tulajdon jelenlegi arányát, s az ehhez szükséges tőke nagyságrendjét figyelembe véve a megvalósíthatósággal kapcsolatosan számos kérdés merül fel.)
2013-14-re lesz új pályázati rendszer
Csütörtökön a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek az Új Széchenyi Terv eredményeit összegző tanácskozásán vett részt a miniszterelnök. Itt egyebek mellett azt hangsúlyozták, hogy az EU-s forrásoknak az utolsó fillérig célba kell érkezniük. A kormányfő szerint nincs magyar fejlesztéspolitika, ha nem működik megfelelően az európai uniós pénzek lehívásának rendszere. Ilyen azonban várhatóan 2013-14-től áll majd rendelkezésre.
A konzultációsorozat szombaton a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) vezetőségével folytatódik. A tárgyaláson várhatóan áttekintik a 2010-ben a Fidesz és a MGYK között elkezdődött szakmai együttműködés eddigi eredményeit, valamint megbeszélést folytatnak a következő két év közös feladatairól.