Gyorsult az export növekedési üteme júliusban; a 6,198 milliárd euró (1.658 milliárd forint) értékű kivitel éves összehasonlításban 6,6 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál az előzetes adatok alapján - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. Az import ezzel párhuzamosan 3 százalékkal 5,824 milliárd euróra emelkedett, így az export és az import egyenlege 373,8 millió euró volt, míg egy évvel korábban a többlet 162,4 millió eurót tett ki.
Az idén az első hét hónapban a kivitel 46, 065 milliárd euró volt, 16,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az import 14,4 százalékkal 41, 837 milliárd euróra emelkedett. A külkereskedelem január-júliusi aktívuma 4,228 milliárd euró volt, szemben a 2010 első hét havi 2,983 milliárddal. A KSH közlése szerint a júliusi kivitel 76, a behozatal 72 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolította le az ország.
Bár a KSH által közölt statisztikák pozitív irányba mutatnak, hiszen továbbra is az export a magyar gazdaság legfőbb húzóereje, amíg a belső keresletet nem sikerül felpörgetni, addig nem várható jelentős gazdasági növekedés (A KSH adatai szerint a második negyedévben meg is torpant a magyar gazdaság). Ez a fő problémája jelenleg a kormánynak - ahogy a hazai, főként a belső piacra termelő kkv-knak is -, hiszen Matolcsyék az alacsonyabb, egykulcsos adótól pont a belső kereslet növekedését várták és ennek elmaradása okozta az idei költségvetésben a 100 milliárdos lyukat. Azért „csak" 100 milliárdosat, mert a nyugdíjpénzekből idén ki tudták pótolni a hiányzó összegeket, ám, hogy mi lesz jövőre, azt egyelőre nem tudni. A kormány továbbra is bízik a belső fogyasztás megélénkülésében, ám ha ez - az eddigiekhez hasonlóan - elmarad, akkor a szakértők szerint akár 1000 milliárdos hiány is keletkezhet a 2012-es költségvetésben.