Egyre több támogatást kapnak a biogazdák

A jövőre induló agrárpályázatok minden korábbinál nagyobb előnyöket biztosítanak majd az ökológiai gazdálkodást vállaló termelőknek, ami megfelel az unió azon célkitűzésének, hogy a termőterületek negyedén biogazdálkodás folyjék 2030-ra ‒ hívta fel a figyelmet dr. Roszík Péter, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke. Újdonság, hogy az ökológiai gazdálkodást választó gazdák nemcsak többletpontokra és speciális, nekik szóló pályázatokra számíthatnak, de több vidékfejlesztési programban emelt összegű támogatásokra is.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormány és az unió is hosszú évek óta elkötelezett a biogazdálkodás, és tágabb értelemben az agrárium növekvő fenntarthatósága mellett, ami a pályázati rendszer és -szemlélet fejlődésében is megmutatkozik. Az ökológiai gazdálkodókat, a bioművelést, -tartást vállalókat eddig is plusz pontszámok és egyéb kedvezmények illették meg a pályázatok során, de a 2024-ben megjelenő agrárpályázatok esetében ez a kedvezményrendszer várhatóan tovább bővül ‒ hívta fel a figyelmet dr. Roszík Péter, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke, címzetes egyetemi docens. A jövőben az ökogazdálkodók, vagy az átállást vállalók nemcsak plusz pontokat kapnak a pályázatok elbírálása során, de a konkrét támogatási összegek is magasabbak lesznek azoknál, akik fenntartható és minősített ökogazdálkodást folytatnak.

dr. Roszík Péter, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke (Fotó: Roszík)
dr. Roszík Péter, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke (Fotó: Roszík)

Mint ismert, az EU célként jelölte meg, hogy 2030-ra ökológiai gazdálkodás alá vonják az uniós országok termőterületeinek 25%-át. Ennek megfelelően természetes, hogy a célhoz eszközöket, forrásokat is rendel az Unió és az érintett tagállamok, köztük Magyarország Kormánya is. A következő hét évre ez egy nagyon komoly vállalás, hiszen jelenleg csak Ausztria felel meg ennek a célkitűzésnek. Az uniós országok átlagában a bioművelés aránya az összes termőföldhöz képest valamivel több, mint 10%, bár majdnem minden országban, köztük hazánkban is dinamikusan növekszik. A cél eléréséhez tehát az edukáció és a kedvező piaci viszonyok mellett a korábbinál is komolyabb támogatásokra lehet szükség, amit úgy tűnik, hogy a döntéshozók is beláttak és át is ültetnek a gyakorlatba. A támogatás nemcsak azért fontos, hogy a gazdák motiváltabbak legyenek az átállásra, az ehhez szükséges új ismeretek, gyakorlatok elsajátítására. A forrásokra azért is szükség van, mert maga az átállás a konvencionális gazdálkodásról az ökotermelésre évekig tart, amely évek alatt a biotermelés megnövekedett költségei és kockázatai már jelentkeznek, de az ökológiai termékek magasabb értékesítési áraira, csak a tanúsítvány megszerzése után számíthatnak a termelők. ‒ mutatott rá a szakember.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo