A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a foglalkoztatási ráta Magyarországon - a foglalkoztatottak aránya a 15-64 év közötti népességhez viszonyítva - idén az első negyedévben 56,2 százalék volt, múlt évben viszont a mutató elérte az 56,6 százalékot.
A foglalkoztatási ráta 1996-ig folyamatosan csökkent, akkor volt a legalacsonyabb, 52,6 százalék. Ezt követően évről évre javult a foglalkoztatási mutató. A következő négy évben 52,7; 53,9; 55,7; 56,4 százalék volt a foglalkoztatási ráta.
Az Európai Unióban ez a mutató meghaladja a 63 százalékot. Az Amerikai Egyesült Államokban és Japánban viszont 70 százalék feletti a foglalkoztatottság.
Nagyok az eltérések az Európai Unió egyes tagországaiban a foglalkoztatási színvonalban. Egy 1998-as statisztika szerint Olaszországban és Spanyolországban a magyarországinál is alacsonyabb volt ez a ráta, illetve 60 százalék alatti foglalkoztatottság jellemezte Belgiumot, Görögországot. Alig haladta meg a ráta a 60 százalékot Franciaországban, Írországban és Luxemburgban. A német foglalkoztatási ráta 61,5 százalékot ért el.
Már akkor 65 százalék feletti volt a foglalkoztatottság Finnországban, illetve 68 százalék feletti Portugáliában és Hollandiában. Svédországban és Ausztriában 70 százalék feletti, az Egyesült Királyságban 71 százalék feletti mutató jellemezte a foglalkoztatottságot, Dániában csaknem elérte a 79 százalékot a ráta.
A magyarországi alacsony foglalkoztatási rátában szerepet játszott a gazdasági szerkezetváltással megszűnő igen sok munkahelyen kívül a nemzetközi összehasonlításban alacsonynak számító nyugdíjkorhatár is. A Skandináv-országokban például a magasabb nyugdíjkorhatár hozzájárul a magasabb foglalkoztatási rátához, a dél-európai országokban viszont az alacsonyabb nyugdíjkorhatárral is magyarázható az alacsonyabb ráta. Érdekes összefüggés, hogy az európai uniós országokban a nagyszámú részmunkaidős alkalmazott számottevő mértékben javítja a rátát. Egy 1999-es adat szerint amennyiben az európai uniós átlag-foglalkoztatási rátát a teljes munkaidőre számítanák át, akkor az csak 56,6 százalékot érne el.
Magyarországon a foglalkoztatottak számának visszaesése már 1993 után jelentősen lassult. A munkaviszonyban állók száma 1993-ban még 8 százalékkal csökkent, a következő években már 2 százalék alá esett a mérséklődés üteme. A fordulat 1998-ra tehető, amikor először kezdett nőni a foglalkoztatottak száma.
Az egyes korcsoportok foglalkoztatási arányaiban jelentősek a különbségek. A legmagasabb a foglalkoztatottság a 25-54 év közöttiek körében. Így például a 2000-es adatok szerint a 25-29 évesek körében 69,7 százalékos a ráta, a 30-39 évesek körében 75,4 százalék, a 40-54 évesek körében 72,7 százalék.
A foglalkoztatottak száma 1998-ban 50 ezerrel, 1999-ben 115 ezerrel, 2000-ben pedig 40 ezerrel bővült. A múlt évben viszont már csak stagnálást jeleztek az adatok, s ez jellemezte idén a január-májusi időszakot is a szakminisztériumi összefoglaló szerint.
Egymillióval kell növelni a foglalkoztatottak számát?
Ahhoz, hogy Magyarország 2010-ig megfeleljen az Európai Unióban erre az időpontra előirányzott 70 százalékos foglalkoztatási rátának, csaknem egymillióval kell növelni a foglalkoztatottak számát - derül ki a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium a munkaerőpiaci folyamatokról készített összefoglalójából.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.