Egyhelyben topogás helyett gyors alkalmazkodás – 2. rész

Szállítmányozási vállalatvezetőként és tulajdonosként sokszor kerülünk olyan helyzetbe, hogy megbízóink a stratégiai döntéseikbe is beavatnak bennünket. Ez a covid miatti és a mostani háborús helyzetben még inkább így van. A logisztikai szektor „régi motorosaként” nap mint nap harcolunk az elemekkel, hogy a megszokott színvonalon teljesítsünk, közben közelről látjuk, ahogy a különböző piaci szereplők reagálnak a jelenlegi helyzetre. 

Csak nem leállni!

A covid és az orosz-ukrán konfliktus miatt kialakult alapanyaghiány több megbízónknál zavart okozott és okoz. Elég itt az ammónium, a félvezetők, a műanyag granulátum szűkösségére gondolni. Mivel ezen termékek a piacon jelenleg szűkösséggel bírnak és helyettesítésük sem megoldható, így az ilyen termékeket igénylő iparágak sajnos üzemi termelés kieséssel, időszakos kényszerleállással kénytelenek szembenézni, illetve piaci helyzetükből adódóan a nagyvállalatok előrehozott felvásárlási lázba kerülve az elérhető termékeket azonnal nagyobb mennyiségben felvásárolják, ami szintén új helyzet elé állítja a gazdasági szereplőket.

A járvány előtti időszakban a vállalatok a minimális készlet-, minimális raktározási költségelvárással dolgoztak. A készlet mindig lekötött tőkét és magas raktározási költséget jelent. A termékek forgási sebességét a maximális szinten kívánták tartani. Mára ez gyökeresen megváltozott. A hiánytermékeket és a hosszabb szállítási határidőket ugyanis felhalmozott készlettel kívánják sok helyen ellensúlyozni, amennyiben lehetőség adódik erre. A szállítási bizonytalanság, ami a gyártási kapacitások szűkösségéből, alapanyaghiányból, hosszú tengeri szállítási időből áll, mára egy kezelendő problematika az ellátási láncban részt vevő döntéshozók körében. A kockázatot most a felhalmozással próbálják minimalizálni. Hiszen semmi sem olyan költséges egy nagy gyárban, mint az időszakos kényszerleállás.

Aki mer, az nyer

Habár a jelenlegi helyzet nem egyszerű, talán még jó gyakorlati példák sincsenek előttünk a világjárvány vagy egy háborús konfliktus okozta nehéz helyzet optimális kezelésére, a bemutatott példák mégis azt mutatják, hogy a jelenlegi helyzetben nagyon fontos, hogy a vállalkozások időben lépjenek, képesek legyenek a piacon megjelenő anomáliák kezelésére.

Ha valaki most kivár, úgymond vegetál, az valószínűsíthetően vesztesként fog kikerülni a mostani helyzetből.

Vállalatvezetőként képesnek kell lennünk arra, hogy a helyzetet felmérve racionális, gyors, de ugyanakkor innovatív, előremutató döntést hozzunk, amit stratégiai tervvel alátámasztva lépésről lépésre végigviszünk a prosperáló jövő felé. Merjünk bátrak és innovatívak lenni, és engedjük el azt, ami a jelen időben nem minősül megoldásnak.

A cikksorozat első része: 

A bizonytalanság felhalmozásra késztet, és ez nem segít a logisztikai szektor már meglévő terhein >>>>

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo