A Uniós csúcson felmerült elképzelések szerint korlátoznák Moszkva hozzáférését a tőkepiacokhoz, és a szankciók kiterjedhetnek az energia és fegyver exportjára is. Persze még csak az ötletelés fázisában tartanak az EU illetékesei és kérdéses, hogy ebből mennyit sikerül átültetni a gyakorlatba.
A jól ismert kecske is jól lakjon és a káposzta is megmarad feladattal szembesült tegnap a monetáris tanács, amire egy kissé unortodox megoldással álltak elő. A kamatvágási ciklus végével kapcsolatos piaci bizonytalanság miatt szerették volna befejezni a kamatvágásokat, azonban az inflációs pálya alapján több mint 10 bázispontos teret láttak a kamatvágáshoz.
Ebből született meg a furcsa megoldás, hogy a végén még gyorsított a jegybank és 20 bázisponttal 2,1 százalékra vágta az alapkamatot. Az EURHUF árfolyamán egyértelműen látszott a bizonytalanság, de aztán hamar sikerült túl tennie magát a váratlan lépésen.
USA
Jó hangulatban zajlott a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, a S&P500 index napon belül új történelmi csúcson is járt (Dow 0,37%, Nasdaq 0,71%, S&P500 0,53%). A tengerentúli infláció 2,1%-kal emelkedett júniusban éves szinten, ami megfelel a várakozásoknak. A használt lakások értékesítése 2,6%-kal bővül júniusban az előző hónaphoz képest, ami 1,94%-kal jobb az elemzők várakozásánál. Összesen 5,04 millió használt lakást adtak el az előző hónapban.
Az Apple gyorsjelentése kapcsán az egyik szemünk sír, a másik pedig nevet. Az egy részvényre jutó eredmény (EPS) a várt 1,23 dollár helyett 1,28 dollárt ért el, azonban a bevételek 1,2%-kal elmaradtak az elemzői várakozástól, de még így is 6%-kal, 37,43 milliárd dollárra nőttek év/év alapon. Az iPhone értékesítések több mint 12%-kal emelkedtek éves alapon, ami megfelelt a várakozásoknak. Az iPad eladási statisztikáiról ez már nem mondható el, ugyanis tovább csökkentek az értékesítések.
A menedzsment prognózisok bruttó marzs tekintetében (37-38%) hozták a kötelezőt, viszont a bevételvárakozás (37-40 milliárd dollár) 5%-kal múlta alul az elemzői modellekben szereplő számokat. Utóbbi azért is igazán érdekes, mert az iPhone 6 szeptembertől kerül a boltok polcaira. A társaság negyedéves osztalékkifizetése 47 cent lesz, ami megegyezik az előző negyedéves értékkel. E tekintetben bőven lett volna tér az emelésre, hiszen a 150 milliárd dolláros készpénzállomány 165 milliárd dollárra hízott. A zárás utáni kereskedésben fél százalékos mínuszt mutatott a jegyzés.
A Microsoft 23,4 milliárd dolláros árbevételt és 55 centes profitot ért el. Az elemzők 23 millárd dollárt és 60 centet szerettek volna látni a gyorsjelentésben. A profit sor elmaradásáért a Nokia gyengébb számai voltak a felelősek, de az átalakítások miatt ez most még belefért – Nokia eredményei nélkül megverte a konszenzust . A felhőalapú szolgáltatások tovább hasítanak, ezúttal a szegmens bevételei 150%-kal növekedtek. A részvény árfolyama a zárás utáni kereskedésben 1,5%-os pluszba ugrott.
Olaj, arany
A WTI 102,1 dollárig süllyedt ma reggel, elsősorban a magasabb készletadatok miatt. Az API adatai szerint 3,6 millió hordóval nőtt a benzinkészletek nagysága, ami leginkább meghatározó termék az USA piacán, míg a nyersolajkészlet 555 ezer hordóval nőhetett. A geopolitikai feszültség továbbra is jelen van, de egyelőre nem ez volt a meghatározó. Az arany 1.307 dollárig süllyedt. Itt elsősorban a dollár erősödése, ami befolyásolja az árfolyamot, annak ellenére, hogy a távol-keleti kereslet továbbra is erős a nemesfém iránt.
Devizák
A vártnál nagyobb 20 bázispontos kamatvágástól először megijedt a piac és 310-ig emelkedett az EURHUF árfolyama, azonban ezt követően gyorsan erősödni kezdett a forint, amikor a sajtótájékoztatót követően világossá vált, hogy a jegybank elérkezett a 2 éve tartó kamatvágási ciklus végéhez. A piac jellemzően eddig is 2-2,1% közé várta a kamatvágási ciklus végét, azonban ennek bejelentésével egy kockázati faktor árazódott ki tegnap a forintból, aminek hatására 308 alá csökkent az EURHUF devizapár jegyzése.
Nagyot erősödött a dollár tegnap az euróval szemben, pedig nem okozott jelentősebb meglepetést az amerikai infláció 2,1%-os mértéke sem. A devizapár letörte az 1,351-es és az 1,48-as szintet és ezzel technikai alapon jelentős tér nyílt 1,34 felé. Az EUR/USD árfolyama 1,352-ről 1,3465-ig esett a tegnapi kereskedésben.
Távol-Kelet
A Hang Seng 0,8%-ot emelkedett és ezzel éves csúcson zárt az index. A Shanghai index 0,4%-ot emelkedett, míg a Nikkei értéke nem változott érdemben. Kínai sajtóhírek szerint a Huatong Road & Bridge Group elkerülheti a csődöt a helyi kormányzat segítségével, ez azért lenne fontos, mert ez lenne Kína második kötvénycsődje és ez első, ahol a tőkét is csak részben képesek visszafizetni.
A Blomberg által készített felmérés alapján 22 elemzőből 14 újabb kínai stimulusra számít a második félévben a gazdasági növekedés támogatása érdekében, ami lehet infrastruktúra beruházás, adócsökkentés vagy a banki hitelezés támogatása.
Határidős piacok
Lefelé tartanak az európai határidős indexek, míg az USA határidős piacai emelkedést mutatnak a reggeli kereskedésben.