„Már a járványt megelőző években is a cégszámcsökkenés jellemezte a cégtrendet, amit aztán egy optimizmus, és szakmák, ágazatok átalakulása, illetve sok megélhetésüket kereső kényszervállalkozó követett, ami a magas cégalapításokban fejeződött ki. Az elmúlt időszak gazdasági viszonyai azonban lelohasztották a kedvet, ami idén legalább 10 százalékos visszaesést mutat az alapításokban, de az elmúlt hat év legalacsonyabb értéke várható éves szinten. Éppen ezért fontos kérdés, hogy esetleges fordulatot látunk az alapítási trendben novemberben, vagy csak egyedi esetről van szó.” – mondta Alföldi Csaba, az Opten céginformációs szakértője.
Az új eljárásokon belül a felszámolási eljárások dominálnak, és továbbra is magasan pulzál az 1700-as értékkel. December elején magabiztosan haladta meg az éves 20 ezres szintet, bár már novemberben is pár cég hiányzott ehhez. Az új felszámolási eljárások közel 90 százalékban kapcsolódnak valamilyen megelőző eljáráshoz, a legtöbb esetben kényszertörlési eljáráshoz. Szembetűnő a tevékenységet önként befejezők, azaz a végelszámolást indítók számának idei magas értéke – már meghaladja a 13 ezret –, ami a 2022-t leszámítva – ahol a KATA változás több mint 11 ezer vállalkozásnál eredményezte ezt a döntést – az elmúlt hat évet nézve a dobogó tetejét jelenti.
Az Opten – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) novemberi értéke átlagosan 11 százalék körül mozgott. Vármegyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt az Opten–CFI Zala, Vas és Győr-Moson-Sopron vármegyékben érte el a legalacsonyabb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Fejér és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye produkálta.