A kormány az elmúlt hetekben belátta, hogy a GDP 2,9 százalékára tervezett költségvetési hiány nem tartható, így 4,5 százalékra emelték az idei célt. Az OTP Bank szakértői szerint a rezsitámogatások visszafogása valamennyit javít a büdzsé helyzetén, így a tavalyi 6,7 százalékos deficit 5-5,5 százalékra csökkenne reálisan. Ez azonban még jóval a most megemelt cél felett van, ezért az elemzők arra számítanak, hogy a júniusi önkormányzati és EP-választások után kiigazító csomagot jelenthet be a kormány.
„Az infláció csökkenése Magyarországon az elmúlt hónapokban gyorsabb volt a vártnál, amiben a nemzetközi hatások mellett a forint év elején látott erősödése is szerepet játszhatott. Ezek a hatások azonban lassan kifulladtak, ami megnehezíti a dezinflációt” – véli Tardos Gergely, az OTP Elemzési Központ vezetője. Szerinte a magyar infláció éves átlaga az év közepére 3,5 százalék körülire eshet vissza, majd 2024 végére újra 5 százalék közelébe emelkedhet.
A fentiekkel párhozamosan az alapkamat az év közepén 6,75 százalék, majd decemberben 6 százalék lehet. A forint utóbbi hetekben látott gyengélkedése után az OTP Bank szakemberei úgy gondolják, hogy a magyar deviza korrekciójára, vagyis erősödésére számíthatunk a következő hetekben, ezt támogathatja a befektetők jelenlegi pozicionáltsága (talán túlságosan is a forint ellen fogadnak), a még mindig magas kamatszint és az MNB óvatos lépései is.