Dollármilliárdokat síbolnak az enyveskezű diktátorok

Hiába van egyre több demokratikus kormányzású nyitott társadalom világszerte, napjainkban is évente 20–40 milliárddal rövidítik meg az adófizetőket némely államfők, elsősorban a harmadik világban.

Ez az összeg a szegény országoknak juttatott nemzetközi segélyek 15 százalékát teszi ki. A kórházban agonizáló Mubaraknak és hozzátartozóinak főként katonai közbeszerzésekkel gyűjtött – elsősorban részvényekben tartott – vagyonát februárban az ABC News 700 milliárd dollárra becsülte.

A közpénzek féllegális és illegális módon kerülhetnek magánkézbe, kezdve az államfői család és cimborái érdekeltségébe tartozó vállalatoknak juttatott állami beszerzésektől a magáncélú költségek állami kasszából való kifizetésén át a segélyek lenyúlásáig és kenőpénzek elfogadásáig.

A Maldív-szigetek előző elnöke például nemcsak állami költségen kezeltette szingapúri klinikákon a családját, vetetett méregdrága karórákat nekik, hanem pelenkát is így szerzett be az unokájának. A külföldi bankszámlákon heverő pénzek felkutatására és zárolására az ENSZ és a Világbank közös programja, a Stolen Asset Recovery Initiative (StAR) ad jogalapot.

A magyar GDP tízszerese tűnik el évente
A becslések szerint az adóelkerülés uniós szintje meghaladja az évi 1000 milliárd eurót, ami nagyságrendileg tízszerese a magyar GDP-nek. A gazdasági válság miatt egyre nagyobb érdek fűződik az adóbevételek növeléséhez, így most az Unió is egy komplex javaslatcsomaggal állt elő a probléma kezelésére.
Ezt a kezdeményezést azonban Németország, India, Japán és Szaúd-Arábia nem írta alá – érdekes módon utóbbi fogadta be az Arab tavasz első elmozdított államfőjét, a tunéziai Zein al-Abidine Ben Alit –, ezekben az országokban tehát feltehetőleg még lehet parkoltatni az elsíbolt pénzeket.

21 ezer milliárd dollárt rejtegetnek külföldön a szupergazdagok

A világ pénzarisztokráciájának leggazdagabbjai legalább 21 ezer milliárd dollárnak megfelelő vagyont rejtegetnek hazájuk adóhivatalai elől külföldi adóparadicsomokban – áll az egyik vezető londoni üzleti tanácsadó cég globális felmérésében.

A becslés a McKinsey főközgazdásza, James Henry által a legnagyobb vasárnapi baloldali brit lap, a The Observer számára összeállított átfogó vizsgálati jelentésben szerepel. A jelentés hangsúlyozza, hogy a 21 ezer milliárd dollárnyira becsült offshore vagyontömeg az Egyesült Államok és Japán együtt számolt éves hazai össztermékének felel meg.

Kriston László

 

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo