A Ray Dalio 2024-es nagyhatalmi indexe azt vizsgálja, hogy az átlagos eladósodottsághoz képest melyik ország áll jobban, vagy rosszabbul.
Módszertan
A vezető gazdaságok adósságviszonyainak értékeléséhez Dalio a következő tényezőket vette figyelembe:
Az eszközökhöz viszonyított adósság
Külső és belső többletek és hiányok
Adósságszolgálati költségek a GDP-hez viszonyítva
Az adósság szintje hazai vagy külföldi pénznemben
Az állampolgárok adóssága a külföldiekkel szemben
Hitelminősítés
Összességében az adósságteher-besorolásokat z-pontszámként fejezik ki, a nullás z-pontszám pedig az adatkészlet átlagát jelenti.
A G7 országok az átlag felett adósodtak el
A magas GDP-arányos adóssághányad miatt a G7-országok a legrosszabb adósságviszonyokkal néznek szembe, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság az eladósodottság éllovasai. Mindkét ország a népesség elöregedésével és a reál-GDP gyengébb növekedésével küszködik, ami tovább súlyosbítja növekvő adósságállományukat. A közelmúltban a brit kormány előrejelzése szerint a GDP-arányos adósság 2070-re megháromszorozódhat, amennyiben a jelenlegi gazdaságpolitika folytatódik. 2000 óta az ország adóssága már háromszorosára nőtt.
Kínában a helyi önkormányzatok, amelyeknek bevételei nagymértékben támaszkodnak az ingatlanpiaci szektorra, 5,6 billió dolláros adóssággal küzdenek. Míg 2020-ban az önkormányzati bevételek több mint 40 százalékát az ingatlanjövedelem adta, azóta az ingatlanpiaci szektor romlása miatt csökkent ez az összeg.