A testület a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben csökkentette.
Legutóbbi, februári kamatdöntő ülésén a monetáris tanács - a januári 75 bázispontos mérséklést követően - 100 bázisponttal csökkentette az alapkamatot, 9,00 százalékra, és a kamatfolyosó két szélét is ugyanilyen mértékben mérsékelte. (MTI)
Amundi Alapkezelő kommentárja
Az általunk vártnál kisebb, de az elemzői várakozásokkal megegyező kamatcsökkentést a szükségesnél szigorúbbnak látjuk, mert a kockázati környezet döntően nem változott az előző döntés óta, sőt, a fejlett piaci jegybankok márciusi kommunikációja további bátorítást adhatott volna egy nagyobb, 100 bázispontos lépéshez.
Feltehetően egyedi faktoroknak tudható be a kamatvágási ütem csökkentése, hiszen a jegybank középtávú előrejelzése (félév végén 6-7 százalék közötti alapkamat) nem változott az előző hónaphoz képest. Magyarázó tényezőként egyelőre csak a forint árfolyammozgása, illetve a hozamok emelkedése maradt, így feltehetőleg várnunk kell az új inflációs jelentésig, illetve a döntést követő háttérbeszélgetésre, hogy választ kapjunk az óvatosság okára.
A jövőbeni ütemezéssel kapcsolatban rövid távon egybevág a véleményünk a piaci várakozással (áprilistól áttérünk az 50 bázispontos ütemre), ám év végéig, illetve 2025-ben nagyobb teret látunk a kamatcsökkentésre, mint sok más szereplő. Ennek oka, hogy Virág Barnabás a minap a magyar kamatelőny megtartását jelölte meg fő célként. Ez viszont mozgó célpont, mivel előfordulhat, hogy a fejlett piaci jegybankok kommunikációja tovább puhul, esetleg a kamatcsökkentések is hamarabb indulnak a jelenlegi várakozásoknál, ami lejjebb vinné a viszonyítási pontokat. Ugyancsak van esély egy lengyel jegybanki kamatcsökkentésre. Ez a régiós kockázati felár szempontjából lenne kiemelten fontos az MNB számára, hiszen így alacsonyabb kamatszint mellett is a régiós átlagnál nagyobb pozitív reálkamatot tudna felmutatni."