Ebben az évben nem csak a kukoricaterméssel és árakkal, hanem az olajos magvak esetében is komoly problémák alakultak ki. A napraforgó és a repce terméseredményei is jól alakultak. Repcéből a betakarított mennyiség mintegy 660 ezer tonna, a szója a 72 ezer tonnát, a napraforgó pedig az 1,5 millió tonnát érte el. Az árak azonban ez év augusztusától fokozatosan csökkentek, a repce ára még csak elfogadható 72-82 ezer forint tonnánkénti, de a napraforgó 52-56 ezer forintos ára csődközeli helyzetbe sodorja a termelőt - állapítja meg Ebele Ferenc, a Magyar Agrárkamara főtitkára. Nyár elején még 115-118 ezer forint volt a tonnánkénti ár.
De nem csak az ár okoz gondot önmagában: a felvásárlók ugyanis a leszerződött terményt sem veszik át, vagyis a korábban megkötött értékesítési szerződések sem jelentenek védettséget. Szinte általánosnak mondható, hogy egy sor felvásárló inkább kifizeti a kötbért, mintsem kifizesse a mostani piaci áraknál jóval magasabban meghatározott - szerződésben foglalt árat. Az árzuhanás ugyanis akkora, hogy még így is megéri neki elállni az üzlettől, és a terményt máshonnan, olcsóbban beszereznie.
Feszültség minden szinten
Mind emiatt a termelők között óriási feszültség alakult ki: nemcsak a hitelek visszafizetésében van nehézség, hanem a termény tárolásában is. Jelenleg az olajmagvak piaca is áll, a búzáéval és a kukoricáéval együtt. Ráadásul a raktározással is gond van egyes térségekben: például ruhabálák foglalják a magvak elől a helyet. Mind emiatt a Magyar Agrárkamara arra kéri az agrártárcát: vizsgálják ki, miként lehetséges ez, ugyanis a tárolók egy részét állami és uniós agrártámogatásból építették néhány éve.
A termelők a fenti problémák miatt súlyos anyagi gondokkal küzdenek, ami egyrészt veszélyezteti fennmaradásukat, másrészt a jövő évi termelésük megalapozását. Egyre nagyobb többség dönt úgy, hogy nem fog használni műtrágyát, s minimumra szorítják az alkalmazott termesztés-technológiai tevékenységeket. A műtrágya, és növényvédő szer iránti kereslet csökkenése már kézzel fogható, a műtrágya gyártók és forgalmazók komoly kedvezményes ajánlatokkal próbálják a termelőket más belátásra bírni, azonban jelenleg hatástalanul.