Családban marad

Idén szeptember végéig 4 százalékkal nőtt a befejezett új lakások száma, a hatóságok által kiadott építési engedélyeké azonban 9 százalékkal kevesebb a tavalyinál. Az országban használatba vett új lakóingatlanok 43 százalékát (a fővárosban 80 százalékát) vállalkozások építik értékesítési céllal.

Idén januártól szeptember végéig az országban több mint 23 ezer új lakás építése fejeződött be, ami 4 százalékkal magasabb, mint az elmúlt év hasonló időszakában volt. Csökkent viszont az építési kedv: a kilenc hónap alatt idén 9százalékkal kevesebb (valamivel több mint 38 ezer) építési engedélyt kértek, mint egy évvel korábban. - olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentésében. Az adatokból kiderül: napjainkban a lakosság mellett a vállalkozásoknak jut a "főszerep": ez utóbbiak idén szeptember végéig az átadott új lakások 43 százalékát hozták tető alá, míg 52 százalékát a természetes személyek. Ez azt is jelenti, hogy az új lakások közel fele (46 százalék) eladásra, és alig több mint fele (51 százalék) saját használatra épült.


forrás: KSH

Ami a lakásépítések területi megoszlását illeti, továbbra is a főváros viszi el a pálmát; 2005. I-III. negyedévében az összes használatbavételi engedély 31 százalékát  új lakásra itt adták ki. A fővárosi beruházások több mint 80 százaléka  vállalkozók égisze alatt valósult meg, értékesítési céllal. Ezek átlagos alapterülete: 54 m2. Az alapterület országosan is csökkent idén, az átlagos lakásméret 88 m2, ami 7 m2-rel kisebb a tavalyinál.

Az átadott új lakóingatlanok fele többszintes, többlakásos, illetve lakóparki tömbökben épült, a családi házak aránya 47 százalék. Az építőipari szakmunka egyre nagyobb teret nyer a házilagos kivitelezéssel szemben (részarányuk 68-28 százalék), ami a lakásminőség javulását eredményezi.

#page#

A megyék közül Heves, Zala és Borsod-Abaúj-Zemplén megye emelkedik ki idén a lakásfejlesztésben, ahol 20 százalék feletti növekedést mutatnak a KSH- adatok. Az ország nagyobb részén (12 megyében) ugyanakkor 4-26 százalékkal csökkent a felépített új lakások száma.


forrás: KSH

A több mint 38 ezer új lakásépítési engedély 30 százalékát Budapesten adták ki az építésügyi hatóságok, ami az itteni építési kedv további lendületét jelzi. Országosan azonban a tavalyi év I-III. negyedévéhez képest (9 százalékkal) kevesebben fognak bele házépítésbe az elkövetkező hónapokban. Vidéken elsősorban Veszprém és Komárom-Esztergom megyében nőtt leginkább az építési kedv (42, illetve 26 százalékkal), Bács-Kiskunban, Tolnában a felével, Fejérben, Vasban az egyharmadával kevesebb engedélyt adtak ki, mint egy évvel korábban. Régiós szinten csak Közép-Magyarországon várható (5 százalékkal) a lakásépítések számának emelkedése, s ez is csupán a fővárosi 13 százalékos növekedési arány miatt.
Az üdülők részpiacán kisebb javulás tapasztalható az átadott új ingatlanok számában: 2005 első kilenc hónapjában 620 nyaraló épült, ami másfélszerese az előző évinek. Ugyanakkor az új építési engedélyeké itt is csökkent a tavalyinál, mintegy 24 százalékkal: 680 üdülőegység építésére kértek engedélyt.

Véleményvezér

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.
50 nap után válaszolt Lázár János a főpolgármesternek Mini-Dubaj ügyében

50 nap után válaszolt Lázár János a főpolgármesternek Mini-Dubaj ügyében 

Szemétfronton már egyetértenek az illetékesek.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo