Idén januártól szeptember végéig az országban több mint 23 ezer új lakás építése fejeződött be, ami 4 százalékkal magasabb, mint az elmúlt év hasonló időszakában volt. Csökkent viszont az építési kedv: a kilenc hónap alatt idén 9százalékkal kevesebb (valamivel több mint 38 ezer) építési engedélyt kértek, mint egy évvel korábban. - olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentésében. Az adatokból kiderül: napjainkban a lakosság mellett a vállalkozásoknak jut a "főszerep": ez utóbbiak idén szeptember végéig az átadott új lakások 43 százalékát hozták tető alá, míg 52 százalékát a természetes személyek. Ez azt is jelenti, hogy az új lakások közel fele (46 százalék) eladásra, és alig több mint fele (51 százalék) saját használatra épült.
Ami a lakásépítések területi megoszlását illeti, továbbra is a főváros viszi el a pálmát; 2005. I-III. negyedévében az összes használatbavételi engedély 31 százalékát új lakásra itt adták ki. A fővárosi beruházások több mint 80 százaléka vállalkozók égisze alatt valósult meg, értékesítési céllal. Ezek átlagos alapterülete: 54 m2. Az alapterület országosan is csökkent idén, az átlagos lakásméret 88 m2, ami 7 m2-rel kisebb a tavalyinál.
Az átadott új lakóingatlanok fele többszintes, többlakásos, illetve lakóparki tömbökben épült, a családi házak aránya 47 százalék. Az építőipari szakmunka egyre nagyobb teret nyer a házilagos kivitelezéssel szemben (részarányuk 68-28 százalék), ami a lakásminőség javulását eredményezi.
#page#
A megyék közül Heves, Zala és Borsod-Abaúj-Zemplén megye emelkedik ki idén a lakásfejlesztésben, ahol 20 százalék feletti növekedést mutatnak a KSH- adatok. Az ország nagyobb részén (12 megyében) ugyanakkor 4-26 százalékkal csökkent a felépített új lakások száma.
A több mint 38 ezer új lakásépítési engedély 30 százalékát Budapesten adták ki az építésügyi hatóságok, ami az itteni építési kedv további lendületét jelzi. Országosan azonban a tavalyi év I-III. negyedévéhez képest (9 százalékkal) kevesebben fognak bele házépítésbe az elkövetkező hónapokban. Vidéken elsősorban Veszprém és Komárom-Esztergom megyében nőtt leginkább az építési kedv (42, illetve 26 százalékkal), Bács-Kiskunban, Tolnában a felével, Fejérben, Vasban az egyharmadával kevesebb engedélyt adtak ki, mint egy évvel korábban. Régiós szinten csak Közép-Magyarországon várható (5 százalékkal) a lakásépítések számának emelkedése, s ez is csupán a fővárosi 13 százalékos növekedési arány miatt.
Az üdülők részpiacán kisebb javulás tapasztalható az átadott új ingatlanok számában: 2005 első kilenc hónapjában 620 nyaraló épült, ami másfélszerese az előző évinek. Ugyanakkor az új építési engedélyeké itt is csökkent a tavalyinál, mintegy 24 százalékkal: 680 üdülőegység építésére kértek engedélyt.