Nincs egységes recept arra, hogyan lehet valakiből - akár férfi, akár nő - sikeres vezető. Annyi bizonyos, hogy önismeret, belső harmónia, bátorság, folyamatos önfejlesztés szükségeltetik hozzá - legalábbis ez derült ki a Wanderlee Magyarország és a HR Portal közös internetes kutatásából, illetve hasonlóan nyilatkoztak A vezető nő című konferencián részt vevő, karrierjük csúcsán lévő hölgyek is. A vállalatoknak egyre több olyan globális problémával kell szembesülniük, amelyek megoldása nem képzelhető el a férfiak analitikus szemléletmódjával, szükség van a nők holisztikus világlátására is - vallja egyre több férfi vezető. Farkas András, a Brokernet Holding Zrt. értékesítés fejlesztési vezérigazgató helyettese szerint a szebbik nem képviselői hamarabb megérzik a veszélyt, jobban átlátják az összefüggéseket, és jobbak a tudás átadásában, amely elengedhetetlen a fejlődéshez a kiélezett gazdasági versenyben.
Új vezetőként a szervezetben
Ahhoz, hogy fejlődjünk, ki kell lépnünk a komfortzónánkból, a megszokott környezetünkből. Ez sokszor nehéz döntés, nagy adag bátorság, eltökéltség kell hozzá - mondta Zolnay Judit, aki tíz év után váltott és idén áprilisban foglalta el az Aviva vezérigazgató helyettesi székét. A szakember szerint arra kell figyelni egy karrierváltás során, hogy a változásoknak nem fog örülni az új szervezet, lesznek támogató munkatársak, és lesznek olyanok, akik ellenállnak majd. Éppen ezért fontos, hogy az új vezető ne csak a szobájában üljön, hanem alakítson ki személyes kapcsolatot a kollegákkal, beszélgessen velük, hallgassa meg őket. A tervek megvalósításához, az újdonságok bevezetéséhez keressünk szövetségeseket - javasolta Zolnay Judit, aki szerint önmagunk fejlesztéséhez érdemes coachingot és mentoringot is igénybe venni.
Képzés-fejlesztés, kommunikáció a hatékonyságértAz egyértelmű kommunikációban, a folyamatos képzésben és a munkatársakkal való bánásmódban látja a szervezet hatékonyágának kulcsát Kósa Erika, a Brokernet Holding Zrt. alapító tulajdonosa, hálózatért és értékesítésért felelős alelnök. A hatezer főt foglalkoztató cégnél 25 év a munkatársak átlag életkora, ezért igyekeznek mindenkinek perspektívát, karrierlehetőségeket, fejlődési lehetőségeket biztosítani. A cégvezető kiemelte a folyamatos visszajelzés, valamint a teljesítményértékelés szerepét. Ahhoz, hogy hiteles, kompetens tanácsadókkal lépjenek a piacra, folyamatos tanulásra van szükség, ezért Kósa Erika rendszeresen részt vesz a munkatársak oktatásában és a szakmai képzési rendszerek koordinálásában.
A fejlődés origója: coaching típusú fejlesztéseké a jövő?
A női vezetők egyértelműen a képzésben, fejlesztésben látják a fejlődés kulcsát. A kihívások korában tudásalapú szervezeteké a jövő, de egyre kevesebb idő jut arra, hogy az adott helyzeteket megértsük, és ennek megfelelően formálódjunk. A változásokra gyorsan kell reagálni, a versenytársakat, a gazdasági környezetet folyamatosan kell figyelni. Az online kutatás eredményei szerint ezért másfajta fejlesztési módszerekre van szükség, mint eddig: az egy-két napos tréningek kora lejárt, sokkal hasznosabbnak bizonyulnak a workshopok, a gyakorlati tanulás, a beszélgetések, a szupervízió. A felmérésben résztvevők fontosnak nevezték, hogy a fiataloknak lehetőséget tudjanak adni arra, hogy a tapasztaltabb kollegáktól, vezetőktől tanuljanak és kiemelték a személyes példamutatás erejét is.
Amiben a nők erősebbekA tapasztalatok, a tudás átadásában a nők erősebbnek mutatkoznak - fogalmazott Gyökér Irén a BME - MVT egyetemi docense. A szervezeti szintű tanulás folyamatában kiemelt szerepe van a hölgyeknek, mert kitartóbbak, szorgalmasabbak, nyitottabbak, gyorsan tudnak jeleket érzékelni, sokkal jobban figyelnek másokra. Gyökér Irén szerint ugyanakkor a nőknek is van még mit tanulniuk, jobban kellene irányítaniuk önmagukat, nem lenne szabad arra várniuk, hogy mások lássák meg a bennük rejlő tehetséget, önmagukat kellene ambicionálniuk. Véleménye szerint a jobb önismeret és önmaguk elfogadása sokat segíthet ebben. Emellett itt van még az időgazdálkodás kérdése is - tette hozzá -, hiszen a munka mellett, a családban is meg kell állniuk a helyüket. Ahhoz, hogy a nők mindezzel meg tudjanak küzdeni, mentorálásra, coachingra, női hálózatokra, tanácsadói és karrier támogatói programokra van szükség - hangsúlyozta a szakember.
Szilágyi Katalin, HR Portal