A 2007-es esztendő legvégére kiderült, 2008 legnagyobbnak és legeredetibbnek ígérkező ingatlanfejlesztése úgy lesz, hogy talán nem is lesz: a kormányzati negyed építésének helyzetét éppen a kormányzat környezetéből származó hírek tették bizonytalanná. Így az elemzők szerinti "ezüstérmes" győztessé avanzsálhat, amennyiben az idegenforgalmi szektor valóban beruház legalább tíz négy-öt csillagos és több szerényebb besorolású szállodába.
Felzárkózó szállodák
A Magyar Szállodaszövetség elnöke, Kopócsy Andrea biztos abban, hogy sor kerül a nagyszámú fejlesztésre. A szakember a Piac és Profitnak elmondta, a szállodabefektetési boom előjeleit már egy-két éve látni lehet, hiszen évi 200 új szoba eleve felépült a fővárosi piacon. A növekedést pedig nem annyira az ingatlanos befektetői szándékok motiválták és motiválják, hanem a hotelszakma céljai, a remélt idegenforgalmi kereslet.
Nem véletlen tehát, hogy az irodai beruházások már jó ideje tartó boomjához 2008-ban felzárkóznak a szállodák. A K+K Hotel Operát igazgató szállodaszövetségi elnök nem gondolja szakmai paradoxonnak, hogy a statisztikák látszólag kevéssé kihasznált szobakínálatot mutatnak Budapesten, mégis elindítják fejlesztéseiket a hotelszakma cégei. Kopócsy Andrea adatokat is sorol arról, mit vettek számításba a Budapestet beruházóként felértékelő nemzetközi szállodás cégek. A magyar fővárosban a 140 szállodában 15 ezer szobát működtetnek, Prágában 600 szállodát és 70 ezer szobát, Bécsben 450 hotelt lehet találni és 50 ezer szobát. Van tehát hová nőnie Budapestnek, bár fontos az a mérce is, hogy nálunk mintegy 60 százalékos a kapacitáskihasználtság. A vendégéjszakák számának gyarapodásához - az idegenforgalmi szakma szerint - mégis a kapacitás kínálatának is bővülnie kell.
Újabbak is jönnek
A korábbi szállodai boomok időszakaiban is azt lehetett tapasztalni, hogy a kereslet utoléri a bővebb lehetőségeket. A szövetség elnöke is ebben bízik, a boom nagyon hamar húzza magával a nagyobb forgalmat.
Érdekes módon most nem a már Budapesten lévő régi, nálunk jól ismert szállodás cégek bővítik új egységekkel a palettájukat - a Danubius, az Accor a felújításokra koncentrálnak főleg -, hanem újabb nemzetközi láncok, vállalkozások érkeznek például Izraelből, Írországból, Spanyolországból. Az is látható már - részletezi Kopócsy Andrea -, hogy 4-5 csillagos egységből készül el jó néhány Budapesten, elsősorban a korábbiakhoz mérten kisebb szobaszámmal.
Vidéken a gyógy-idegenforgalomra alapozó szállodákból jön létre számos új. A Magyar Szállodaszövetség hiányolja, hogy háromcsillagos hotelekből az idén is kevés épül fel, pedig a jó minőségű egységek iránt éppen a legkézenfekvőbb, a hazai kereslet tűnik növekvőnek.
Ami Budapestet illeti, éppen a hotelszakmai szempontból legjobb helyek már megteltek szállodákkal. Ahová mostanában építenek a befektetők, az a körgyűrűk térsége lesz, az M0-ás és a Duna mentén több hotelt is tető alá hoznak. A fővárosban több olyan foghíjtelek akad még, amelyen helye lehet igényes szállodáknak. Így született például a K+K Hotel Opera bővítménye is, amely mellé egy húsz éve üresen álló telken a konkurencia épít hotelt.
Változatlanul vezet a Balaton
A vidéket hotelfejlesztési szempontból változatlanul a Balaton képviseli az első helyen, a tó "fellendüléséért" a szállodaszakma - és az SCD Holding - a felelős.
Az uniós bővülés hatására valamelyest gyorsuló tempóban erősödik az üzleti és a vakációzó turizmus Kelet-Magyarországon is, Debrecenben felépül egy ötcsillagos és maholnap több négycsillagos egység, s most már látják, észreveszik a befektetők Szegedet és az Alföld több más városát is.
Megjelent a Piac és Profit magazin januári számában