Brexit: az összeomlás elmaradt, de a britek a sor végén kullognak

Az ország miniszterelnöke, pénzügyminisztere, valamint az IMF, a nagy bankok két éve óvták a briteket, hogy az EU-ból való kilépésre szavazzanak. Az ellenzők által kilátásba helyezett gazdasági visszaesés ugyan elmaradt, de míg a britek még két éve az Egyesült Államokkal vezették a G7, a fejlett ipari országok listáját, most az utolsó előtti helyen vannak.

David Cameron, az akkori konzervatív miniszterelnök és pénzügyminisztere, George Osborne, 2016 májusában közös felhívásban óvta a briteket attól, hogy a júniusban küszöbönálló népszavazáson az unióból való kilépésre szavazzanak. A politikusok azonnali gazdasági visszaesést, több százezer munkanélkülit jósoltak, ha az ország elhagyja az uniót.

Kép: Pixabay

A választók (szűk) többségét azonban ez nem befolyásolta, ám két évvel a sorsdöntő népszavazás után a lakosság éppoly megosztott a kérdésben, mint korábban. A hét végén megint tízezrek tüntettek Londonban azért, hogy tartsanak ismét népszavazást a kérdésben.

Cameron és Osborne 2016 nyarán nemcsak a népszavazást, hanem posztjukat is elvesztették, jóslataik azonban – eddig – nem igazán váltak valóra. Tömeges munkanélküliség helyett az tovább csökkent, és olyan alacsony, amilyen csak fél századdal ezelőtt volt. Recesszió sem volt, a brit gazdaság e két évben növekedett.

Stagnált a brit gazdaság az idei első negyedévben
Londoni pénzügyi elemzők szerint a váratlanul rossz növekedési adat nyomán nagy valószínűséggel legalább a nyár végéig lekerült a napirendről a Bank of England következő kamatemelése, amelyet az elemzői közösség és a piaci szereplők többsége eddig májusra várt.

Közelebbről vizsgálva azonban a helyzet távolról sem olyan rózsás. A Brexit nem okozott ugyan megrázkódtatást, de a brit gazdaság nemzetközi összehasonlításban egyértelműen visszaesett.

2016 elején az ország növekedési mutatóit tekintve az USA-val vezette a legfejlettebb államok, a G7 listáját, napjainkra azonban Olasz- és Franciaország mögé, az utolsó előtti helye csúszott.

Az eurózóna helyzete gazdasági szempontból jobb, mint két évvel ezelőtt, Nagy-Britannia viszont rosszabbul áll. A briteknek az volt még a szerencséjük, hogy az eurózóna 2017-es fellendülése, amely a brit exportot is segítette, tompította a kilépés negatív következményeit.

(Forrás: Frankfurter Allgemeine Zeitung)

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.
Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete

Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete 

Kinek a pap, kinek a papné, valakinek meg mindkettő.
Teljes csőd az eddigi magyar energiapolitika

Teljes csőd az eddigi magyar energiapolitika 

A hintapolitika miatt belassult Orbán-kormány nem nagyon tud gyorsan reagálni a váratlan fejleményekre.
Leteszek két és félmillió forintot és soron kívül már meg is operálnak az egyik állami kórházban

Leteszek két és félmillió forintot és soron kívül már meg is operálnak az egyik állami kórházban 

Ez már döfi, a szó átvitt és valódi értelmében.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo