A hétfői esti Magyar Közlönyben kihirdették azt a törvénymódosítást, amely szélesebbre tárja a lakástakarékban lévő megtakarítás felhasználási lehetőségeit. A lakástakarék-pénztártól kapott szerződéses összeget csak meghatározott lakáscélokra fordíthatják a szerződők, kedvezményezettek, illetve közeli hozzátartozók, Ezek között eddig lakás, családi ház vagy tanyai lakóingatlan vásárlása, építésére, bővítésére vagy felújítására volt mód (a társasházi, lakásszövetkezeti felhasználás mellett).
Az új törvénnyel már az üdülők is bekerülnek ebbe a körbe, így a szerződéses összeg felhasználható azok vásárlására, építésére, felújítására, bővítésére is. Üdülőnek minősül az ingatlan-nyilvántartásban üdülőként (üdülőépület, hétvégi ház, apartman, nyaraló, csónakház) feltüntetett vagy ilyenként feltüntetésre váró építmény.
A Bank360.hu szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy a lakástakarék-pénztári megtakarítás ilyen célú elköltésére nagyon hamar lehetőség nyílik, hiszen a törvénynek ez a része az október 28-i kihirdetést követő nyolcadik napon már hatályossá is válik.
Az új törvény a lakástakarékok által nyújtható hitelek szabályait is megváltoztatta. Ezek szerint lakáskölcsönt csak kiutalt szerződésre és akkor nyújthat a lakástakarékpénztár, ha a megtakarítási idő elérte a módozat szerinti minimálisat, de legalább a 4 évet, és a szerződéses összeget lakáscélra felhasználták. Az állami támogatásra nem jogosult szerződéses módozatok esetén azonban négy évnél rövidebb minimális megtakarítási idő meghatározásával is nyújthat lakáskölcsönt a lakástakarék. Márpedig a 2018. október 16. után kötött lakástakarék-szerződések minden ilyenek, már nem jár hozzájuk adókedvezmény.