Bokros kontra a múlt?

Vitairat, mely ott nem késztetett még csak vitára sem senkit, ahol a címzettek találtatnak, az ellenzék és a szaktárca a régi lemezt teszi fel.

Bokros Lajos leiskolázott bennünket? A válasz röviden: igen, hál' istennek. Történt volt, hogy az elmúlt néhány napban összerendezett publikációban jelentették meg a volt pénzügyminiszternek - mai egyetemi tanárnak és egyetemi gazdasági vezetőnek -, illetve szerzőtársainak a reformtéziseit.

Az egyebek között az És-ben megjelentetett Bokros-felvetések részben arra alapoznak, hogy a már jó ideje meglévő felsőoktatási szerkezeti válság fő jellegzetessége a túlkereslet. A tünetek között pedig a végzősökre "váró" munkanélküliség a legkegyetlenebb, hiszen a fiatal diplomások kétszerte többen vannak állás - illetve a képzettségüknek megfelelő munkahely - nélkül, mint az alacsonyabb végzettségű kortársak. Mérnökből, informatikusból, biotechnológusból kevesebb van, mint kellene, megannyi más diplomás mesterségből viszont egyre veszélyesebb arányú a "túltermelés". Bokros Lajos részletezi is, hogy a fejkvóták szerinti költségvetési finanszírozás milyen károkat okoz. Azzal, hogy a hallgatói létszám tetszőleges növelésére ösztönöz, tényleg túlkereslet keletkezik, annak folyományaként pedig romlik a minőség. Ez a meglévő, az ingyenességet feltételező szisztéma nem tesz különbséget a jómódú és a szegény környezetből érkező diák között, mivel az előbbi is ugyanazt a támogatást kapja meg, mint amit a megfelelő családi háttérrel nem rendelkező.

A Bokros-féle elvekre hajazó egyetemi gazdasági tanácsok által jegyzett vitairat leszögezi, hogy nem tartózik az állampolgári jogok közé a mindenki számára biztosított egyetemi hozzáférés, lévén az nem közszolgáltatás. Ugyanis az a társadalom kisebbik része számára célszerűen elérendő, hatalmas mértékű családi tehervállalással együtt járó, életre szóló nagybefektetés. Ennek haszna - bár kétségkívül az egész társadalmat gazdagítja - mégis elsősorban egyénileg élvezhető. Így az állam korlátozott ideig részt vállalhat a tanulás költségeiből, de a tehetséges jómódúak számára csak jelképes mértékben, a tehetséges szegények számára jelentős mértékben, a tehetségtelenek számára pedig semmilyen mértékben.

A felsőoktatás jövőképét felrajzoló vitairatban áll, hogy nincs szükség a rossz minőségű felsőoktatási intézményekre, azokat egyszerűen be kell zárni. Ennek a műveletnek az első stációja, hogy megszüntetik a fejkvóta alapú finanszírozást. A felsőoktatási alapképzés négy szintjén - ez a következő stáció - a hallgatókkal tandíjat fizettetnek, kivéve a diákok azon maximum 15-20 százalékát, akit a hallgatói önkormányzat rászorulónak ismer el. A büdzsé a jövőben várható munkaerő-piaci igényekkel összehangolt diáklétszámnak megfelelő méretű és összetételű fizikai infrastruktúra létrehozását és fenntartását vállalja fel. E stációkból is következik, hogy időnek utána bezárásra ítéltetnek a minimális kívánalmakat el nem érő egyetemek és főiskolák, illetve a súlyponti kutatóegyetemek több forráshoz juthatnak, ha jellegükből adódó többletkövetelményeknek megfelelnek. A költségvetésnek és a felsőoktatásnak a viszonyát a felek hosszú távú szerződései szabályozzák.#page#
Az oktató személyzet közalkalmazotti jogállását megszüntetni igyekszik a javasolt program, a rektor pedig a szenátus által jóváhagyott normatív szempontrendszer figyelembevétele mellett szabad kezet kap a tanárok kiválasztásában és javadalmazásában. Bokros azt sem itt és most javasolja először, hogy a szenátus legyen a felelőse a tanszabadságnak, a pénzügyekről pedig a stratégiáért is felelős tulajdonosoknak legyen dolga döntéseket hozni. Ez praktikusan a gazdálkodásnak és a tanszabadságnak a különválasztását jelenti.

Bokros Lajos ama kapcsolódó publikációja, amelynek teret a Piac és Profit legutóbbi száma adott, mintegy megelőlegezi e reformok elindításának eredményességét is. Azaz felveti: azzal is érdemes foglalkozni, hogy kinek a számára lesz előnyös a reform. Ugyanis akkor, amikor a gyanakvás légköre lengi körül a gazdaságpolitikát és a kormányzati cselekvést, különös hangsúlyt kellene helyezni arra, hogy azokhoz szóljunk, akik a nyertesei lesznek a változtatásoknak. Az egészségügyben elsősorban a betegekhez és nem az orvosokhoz, az oktatásban főképp a diákokhoz és nem a tanárokhoz. A kormány hajlamos azokkal az erőkkel tárgyalni, akik alapvetően nem érdekeltek a reformok megvalósításában, s sokszor elhanyagolja a potenciális haszonélvezőkkel a párbeszédet.

Tény, hogy a nyilvánosságra hozott vitairat után ellenzéki és kormányzati reagálások is napvilágot láttak. Az előbbiek szerint a Fidesz mindössze annyit "tesz hozzá", amennyit már az elmúlt évtizedben is képviselt. Azaz a reformot, szerkezeti átalakítást, a túlkereslet kiiktatását azzal a népszerű, de a modernizáló szándékot lenullázó közhellyel intézi el, hogy a fiatalok tehetsége és szorgalma döntse el, ki megy főiskolára, egyetemre és ne az, hogy "családjuk, szüleik pillanatnyilag mit tudnak kifizetni". A Fidesz számára azért is elfogadhatatlan a tandíjemelés bármilyen formája, mert már a jelenlegi 105-150 ezer forintos tandíj-kötelezettség is szinte elviselhetetlen terhet jelent a családoknak.

Az Oktatási Minisztérium úgy támogatja, hogy nem támogatja a Bokros Lajos által papírra vetett és több nagy egyetem meglátását is tartalmazó csomagot. A tárca államtitkára ugyanis így nyilatkozott: a kormányzat ahhoz a közösen kialakított reformprogramhoz, reformütemezéshez tartja magát, amelyben az oktatási kerekasztal felsőoktatással foglalkozó számos ülésén egyeztettünk és amelyik bírja a hallgatók, a felsőoktatási rektorok, a szakszervezetek, az oktatók támogatását.  Az esélyegyenlőség fenntartása érdekében nincs szó róla, hogy az állam kivonulna a normatív finanszírozásból - vetette el Bokrosék legfőbb oktatási hatékonyságjavító és a költségvetés forrásaival ésszerűen gazdálkodó javaslatát, mintegy felvállalva a fideszes közhelyszerű nézetet, azaz azt, hogy a fiatalok tehetsége és szorgalma döntse el, ki megy főiskolára, egyetemre és ne az, hogy "családjuk, szüleik pillanatnyilag mit tudnak kifizetni".

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo