Anglia ismert volt arról, hogy hallgatólagosan eltűrte a dúsgazdag orosz oligarchák mesterkedéseit, hiszen sok pénzt hoztak. A brit hatóságok adatai szerint évente mintegy 104 milliárd eurónyi fekete, illegális vagy korrupt műveletekkel szerzett pénz folyik be az országba.
Annak jelentős része orosz eredetű, különösen azok a vagyonok, amelyeket a legértékesebb londoni ingatlanokba fektetnek. A Transparency International vizsgálata azt mutatta, hogy 2010–2014 között az “orosz pénzmosoda” 80 milliárd eurónyi összeget vitt ki, amelynek jelentős hányada Nagy-Britanniába került, és csak az oroszok ingatlanvásárlásai sok száz milliós értéket tettek ki.
Miután a hatóságok ezzel korábban nem különösen törődtek, Szergej Skripal, volt orosz–brit kettős ügynök megmérgezésének ügye, valamint washingtoni figyelmeztetések változtattak a helyzeten.
Az amerikai Pénzügyminisztérium jelezte a brit bankoknak: ha kiszolgálják azt a 24 orosz oligarchát, akik amerikai tiltólistára
Az érintettek közé tartozik Oleg Deripaszka, a nagy energia- és alumíniumipari befektető, Alekszej Miller, a Gazprom vezetője, a Svájcban élő Viktor Vekselberg, a Renova konszern vezetője és Alekszej Gyumin, Putyin elnök egykori testőre.
Az orosz milliárdosok nemcsak a bankok, hanem a vonzó londoni élet, nem utolsósorban a kitűnő magániskolák miatt is, ahová gyermekeiket járatják, előszeretettel telepednek meg a brit fővárosban.
Az orosz oligarchák elleni legújabb amerikai szankciók éreztetik hatásukat a bécsi tőzsdén is, miután szorosak az osztrák–orosz gazdasági és politikai kapcsolatok.
Az ugyancsak az érintettek közé számító Raiffeisen International Bank közleményt adott ki, amely szerint a szankciók által érintett orosz személyeknek, illetve vállalkozásoknak nem adnak új hiteleket, s az eddig nyújtottak nem jelentősek, csak kereken 135 millió eurót tesznek ki. A Raiffeisen egyébként továbbra is kitart az orosz piac mellett, hiszen az igen jelentős: az adja a Raiffeisen közép-kelet-európai nyereségének harmadát.
Az amerikai szankciók mindenesetre árnyat vetnek az Ausztria és Oroszország közötti szoros gazdasági és politikai kapcsolatokra. Bécs kedvelt helyszíne a posztszovjet oligarchák üzleteinek, ami most a tőzsdéken is megmutatkozik.
Legutóbb a részben állami tulajdonban lévő olaj- és gázkonszern, az OMV ismét szorosabbra fűzte kapcsolatai a Gazprommal. Az orosz gázszállítások megkezdésének 50. évfordulójára júniusban Ausztriába várják Putyin orosz elnököt.
(Forrás: The New York Times, Guardian, Neue Zürcher Zeitung)
)