Az Omdia kutatásai szerint a piacvezető és az iparágat meghatározó veterán továbbra is az Intel (USA). A szektor legnagyobb bevételének birtokosa, amely 2023-ban meghaladta az 50 milliárd dollárt. Ez az egész iparág majd 10 százaléka. Az Intelnél azonban nincs minden rendben, a cég részvényeinek árfolyama több mint 20 százalékot esett az elmúlt évhez képest, miután nyilvánosságra hozták, hogy öntödei üzletágában milliárd dolláros veszteségek keletkeztek.
Eközben az Nvidia (USA) nagyon közel került ahhoz, hogy megelőzze az Intelt. 2023-ra 49 milliárd dolláros bevételt jelentettek. Ez több mint kétszerese a 2022-es összegnek (21 milliárd dollár), amivel 9 százalékra növelte részesedését az iparági bevételekből. Az Nvidia üstökösszerű emelkedése hatalmas tetszést aratott a befektetőktől. Tavaly billió dolláros részvény lett, és az idén megdöntötte a piaci kapitalizáció egynapos növekedési rekordját.
Más chipgyártók nem voltak ilyen sikeresek. A bevételek alapján a 20 legnagyobb félvezetőgyártó cég közül 12 nem érte el a 2022-es bevételét, köztük olyan nagy nevek, mint az Intel, a Samsung (Dél-Korea) és az AMD (USA).
A chipgyártás különböző szintjei
Az Investopedia szerint a chipeknek négy fő típusa van, funkcionalitásuktól függően: mikroprocesszorok, memóriachipek, szabványos chipek és összetett rendszerek egy chipen.
Az Nvidia alaptevékenysége egykor a számítógépekhez való GPU-k (grafikus feldolgozó egységek) volt, de az elmúlt években drasztikusan eltolódtak az analitikai és mesterséges intelligencia mikroprocesszorai felé. Ezek a speciális chipek az ágazaton belüli növekedés legfontosabb motorjai. Például a nagyrészt a memóriaszegmensbe tartozó vállalatok – a Samsung, az SK Hynix és a Micron Technology – a 2010-es évek közepén érték el csúcsbevételeiket. Egy iparághoz tartozó cégek, mégis egész más termékkörre összpontosítanak.