A vagyonkezelésre meghirdetett műemlékingatlanokra elsősorban olyan befektetőket keresnek, akik maximum 99 évre szóló bérletért cserébe vállalják az érintett épületek – egy meghatározott idő, többnyire 3-6 év alatti - teljes, az eredeti állapot szerinti felújítását, valamint az ingatlanban a műemlékes szakma által engedélyezett funkció kialakítását és üzemeltetését.
A kincstári szervezetnek az elmúlt évek alatt néhány műemlék épületet már sikerült eladni, illetve tartós vagyonkezelésbe adni. Ezek közé tartozik például a patinás jánosházi Erdődy-Choron kastély, valamint a részben barokk, részben klasszicista stílusban a XIX. század elején épült vácdukai Latinovits-Bottlik kúria. Utóbbi műemlékingatlan az elmúlt évben egy hazai vállalkozó tulajdonába került, aki lovasturisztikai központtá alakítja a nagy kiterjedésű, ősfás parkkal körülvett épületet. Ugyancsak gazdára talált a váchartyáni Rudnay kastély, amelyben felújítás után informatikai oktatóközpontot működtet az új tulajdonos hazai vállalkozás. A napokban kötik meg a szerződést egy német-magyar céggel az iszkaszentgyörgyi Amadé-Bajzáth-Pappenheim kastély hosszú távú vagyonkezelésére, melynek értelmében a befektető társaság hat év alatt eredeti állapotában helyreállítja, és kulturális centrummá alakítja az objektumot, miközben egy modern szállodát épít a kastély közelében.
Ugyancsak rendeződni látszik a sorsa – miután az utódok jelentkeztek – a nágocsi barokk stílusú Zichy kastélynak, amelynek építését a szakirodalom az 1710-es évek elejére teszi. Az épületet az évszázadok során többször átépítették, s bár a műemlékingatlan-együttes jó állapotban van, teljes felújítása a becslések alapján így is közel 1 milliárd forintba kerülhet. Szintén tárgyalások folynak egy befektető csoporttal a vagyonkezelésbe adásról a viszonylag jó állagú, termálvíz mellett fekvő körmendi Batthyány-Strattmann kastélyról, míg a közelmúltban írták ki a pályázatot a soponyai Zichy kastélyra, amelynek ingyenes használati jogáról két éve mondott le a Fejér Megyei Önkormányzat. A több mint 200 hektárnyi területen fekvő körmendi Batthyány-Strattmann kastély - amelynek melléképületeiben jelenleg még különböző funkciójú cégek, közte egy cipőgyár működik, melynek csereüzemet kell biztosítani - késő középkori eredetű: egy vár alapfalára épült. Homlokzatát a XVII. század végén XVIII. század elején barokk stílusban átalakították, festéssel díszítették. A mind művészettörténeti, mind építészeti szempontból kiemelkedő, teljes közműellátottságú, őrzött műemlék együttes Ausztria közelsége miatt már most is jelentős idegenforgalmi látványosság, a városban tervezett termálfürdő megépítésével pedig a jövőben akár kastélyszállóként is hasznosítható. A most meghirdetett soponyai kastélyépületet ugyancsak hosszú távú vagyonkezelésbe szeretné adni a kincstári szervezet. Az összterületből több mint 37 hektárnyi az a több épületrészből – közte a 4000 négyzetméteres fő kastélyingatlanból, egy 1010 négyzetméteres kiskastélyból, valamint három lakó- és néhány gazdasági épületből – álló, védett díszkúttal, sportpályákkal kialakított terület, amelynek vagyonkezelői joga akár 99 évre megpályázható. A Pollack Mihály tervei alapján barokk és klasszicista stílusban 1800 körül épült kastély-együttes főépülete egyemeletes, oszlopos erkélyű mellékszárnyai földszintesek. A műemlék objektumhoz tartozó angol kert szintén védett: ezt az 1820-as évek táján alakították ki. A jó állapotban lévő objektum – figyelembe véve a műemléki előírásokat – számos célra hasznosítható, a jövőbeni funkció kialakításának, valamint a még működő vadhúsüzem kitelepítésének költsége miatt azonban a teljes helyreállítás költségét 1,5 milliárd forint körülire becsülik a szakemberek.
A számos érdeklődő ellenére nem érkezett az elmúlt évek alatt vevői pályázat az 1830 táján épült tolna megyei gyönki Magyary-Kossa kúriára, így idén is meghirdetik tulajdonjogát. Az ingatlan – a szakemberek szerint ugyan nem tartozik a hazai kastélyépítészet legkiemelkedőbb emlékei közé –, de jól reprezentálja ennek az épülettípusnak az érett klasszicista stílusú darabját. Az egyszintes, alápincézett, több mint 800 négyzetméter hasznos alapterületű épület állaga -- melyhez ma már csak alig több mint egyhektárnyi park tartozik -- mára alaposan leromlott, így a helyreállítása az új tulajdonosnak 1,5-2 milliárd forintba kerülhet.
A tartós vagyonkezelésbe bocsátandó ingatlanok közül a KVI idén immár ötödszörre szeretné hosszú távú kezelésbe adni a Komárom-Esztergom megyei Bajna településen lévő Sándor-Metternich kastélyt. A 12 hektáros parkban álló, 3600 négyzetméteres fő- és 2200 négyzetmétert kitevő melléképületből álló, idegenforgalmi, turisztikai célra alkalmas ingatlanegyüttes a legjelentősebb hazai főúri kastélyépületeink egyike. 1741-ben, barokk stílusban épült, jelenlegi klasszicista formáját pedig Hild József tervei alapján 1834-es átépítésével nyerte. A főépületet ekkor a kor legmodernebb fűtési rendszerével, légfűtéssel látták el. A lakóhelyiségek az átalakítás során gazdag díszítést kaptak, az emeleten lévő két díszterem különlegessége pedig, hogy azokat a milánói Scala akkori díszlettervező festő-dekoratőrével alakítatták át és festették ki. A kastélyegyüttest az utód Metternich-Sándor tulajdonosok a 19. században, illetve 20. század elején többször felújították, az 1990-es évek közepén pedig a MÁG az Országos Műemlékvédelmi Főfelügyelőséggel és a KVI-vel kezdte meg az állagmegóvást. A jelentős, több százmilliós tőkeinvesztíciót igénylő munkák ellenére teljes felújítása - becslések szerint -- 2-2,5 milliárd forintra tehető.
*
A kezelői jog, amely az állami tulajdonból elidegeníthetetlen kastélyok, kúriák esetében maximum 99 év lehet, a bérlői és a tulajdonosi jog között mozog. Azt, hogy melyikhez közelít jobban, az egyes műemlék ingatlanok esetében a kincstári szervezet és a majdani vagyonkezelő közötti szerződésben határozzák meg. Ezek a szerződések szigorúan rögzítik a helyreállítás szempontjait, ugyanakkor némi – ha is nem bő -- mozgásteret engednek az épületet hasznosítónak. A helyreállításhoz azonban az állami támogatásokon, pályázati lehetőségeken túlmenően hosszú távú banki hitelekre is szükség lenne, a bankok azonban – különösen az állam tulajdonából ki nem adható --, erősen leromlott állagú műemlék ingatlanok esetében többnyire nem vállalják a kockázatot. A vagyonkezelői jog ugyanis nem hitelképes: nem lehet szabadon értékesíteni, az ingatlanra nem lehet jelzálogot bejegyezni. A KVI jogászai dolgoznak azon, hogy a törvény „lazításával” – megfelelő garanciák beépítésével – hogyan lehetne a bankokat bevonni a vegyes, üzleti és közhasznú funkciót ötvöző műemléképületek helyreállításához elengedhetetlen kölcsönök folyósításába.
*
Vagyonkezelési idei pályázatok előkészítés alatt
Bajna: Sándor-Metternich kastély (kiírás alatt)
Dabronc-Ötvöspuszta: Szegedy kastély és kúria(lakott)
Gyula: Almásy kastély
Hatvan: Grassalkovich kastély
Körmend: Batthyány-Strattmann kastély, főépület
Nagykőrös: Halász-Tanárky kúria
Soponya: Zichy kastély
Szécsény-Benczúrfalva: Benczúr kastély (kiírás előtt)
Eladási pályázatok előkészítés alatt
Baktalórántháza: Dégenfeld kastély
Bélmegyer: Fáspusztai kastély (kiírás előtt)
Gyönk: Magyary-Kossa kúria
Gyula: Remetei nevelőotthon
Forrás: KVI.
Befektetőre váró kastélyok
A Kincstári Vagyon Igazgatóság (KVI) idén is folytatja a még 1996-ban elindított úgynevezett kastélyhasznosítási programját, melynek keretében a kezelésében lévő műemlék ingatlanok közül - a korábbi évekhez hasonlóan - idén is néhányat eladásra, többet pedig vagyonkezelésre kínál fel. Cikkünkből megtudhatja, hol mit érdemes megnéznie!
Véleményvezér

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

50 nap után válaszolt Lázár János a főpolgármesternek Mini-Dubaj ügyében
Szemétfronton már egyetértenek az illetékesek.