Amerikai nyilvánosság
Az amerikai hitelminősítő intézeteknek folyamatosan nyilvánosságra kell hozniuk értékeléseik teljes történetét. A hitelminősítők kötelesek lesznek értesíteni a vetélytársakat, ha származékos terméket tartalmazó csomagot értékelnek. A cél a befektetők tájékozottságának javítása a jövőbeni válság elkerülése érdekében.
Eddig csak a hitelkibocsátók által fizetett hitelminősítőkre vonatkozott ilyen előírás, és csak értékeléseik kis hányadának történetét kellett feltárniuk. Az új szabály szerint minden hitelminősítő köteles lesz feltárni minősítéseinek történetét. Az előírás visszamenőleges hatályú, a 2007. június 26. óta kibocsátott minősítésekre vonatkozik.
Azok, amelyek már aláírták a dokumentumot, illetve deklarálták csatlakozási szándékukat, a magyar lakossági hitelpiac jóval több mint 90 százalékát lefedik. Bízunk abban, hogy a lakossági hitelezésben meghatározó bankok mellett a tagbankok többsége csatlakozni fog a kódexhez. Több külföldi tulajdonú bank jelezte ezt a szándékát azzal, hogy meg kell várnia a tulajdonos jóváhagyását - mondta Müller János az MTI-nek. A vezető tanácsadó szerint a kódex a törvényi háttérrel jelentős, jó dokumentum, ezen a területen előbbre léptünk, mint az EU tagállamai - hangsúlyozta.
Versenyhátrány vagy közös fellépés
Úgy vélekedett, hogy azok, akik nem csatlakoznak, versenyhátrányba kerülnek. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) közzé fogja tenni a távol maradók listáját, az ügyfélre bízva annak eldöntését, hogy kötnek-e ügyletet olyan bankkal, amelyik nem rögzíti egyértelműen, hogy a hitel futamideje alatt milyen magatartási normák, ügyfélkapcsolati eljárások vonatkoznak rá, amit a PSZÁF is ellenőrizhet - mondta.
A Magatartási Kódexet szerdán tizenhárom bank (a Budapest Bank, a CIB Bank, a Citibank, az Erste Bank, az FHB Jelzálogbank, a K&H Bank, a Magyar Fejlesztési Bank, az MKB Bank, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank, az OTP Bank, a Raiffeisen Bank, a Unicredit Bank és a Volksbank) írta alá.
Az AEGON Hitel Zrt. bejelentette, hogy a december elsején hatályba lépő banki magatartási kódexben foglalt elvekkel egyetért, és a kódex szövegének áttanulmányozása után szándékában áll aláírni.
Az AXA országigazgatója, Szekeres Tibor ugyanakkor az MR Online internetes portálnak nyilatkozva azt mondta, bankja nem írja alá a kódexet, s úgy tudja, hogy más pénzintézetek is ellenzik az újabb szabályozást. Úgy vélekedett, előfordulhat, hogy a kódexet elutasítók közösen lépnek fel, ha hátrány éri őket emiatt. "Alakul az alá nem írók egységes fellépése, kettészakadhat a bankrendszer. Előfordulhat, hogy a kódexet elutasítók közösen lépnek fel, ha hátrány éri őket az újabb dokumentum miatt" - mondta az országigazgató, aki szerint ha az AXA-t, mint a kódexet ellenző bankot feketelistára teszik, vállalkozásuk ellenlépéseket fog tenni.
Az AXA mellett kritizálta a kódexet a Cetelem Bank is. A vállalkozás elnök-vezérigazgatója, Lendvai János az MR Online-nak azt mondta, nem látja indokoltnak az új szabályozást, és egyelőre nem döntöttek arról, hogy aláírják-e a dokumentumot. A Cetelem megvárja a kódex jövő hétre ígért hiteles angol fordítását, amit elküldenek tulajdonosuknak, a kérdés eldöntésére jogosult MNB Paribas banknak. A francia cégnek a Cetelemen kívül több más pénzügyi vállalkozása is van Magyarországon, az ő csatlakozásuk a kódexhez szintén a Párizsban hozott döntéstől függ.
Új magatartás, új világ?
A kormány 13 bankkal és a pénzügyi felügyelettel szerdán írta alá a banki magatartási kódexet. A magatartási kódex, amely december 1-jén lép hatályba, a bankok egyoldalú erőfölényével szemben ad védelmet az ügyfeleknek. "Jogos fogyasztói igényekre, ügyfélpanaszokra válaszul született meg a dokumentum" - nyilatkozta Bajnai miniszterelnök alárásakor.
Egyoldalúság ellen
A kódex aláírói szerint az védelmet ad az ügyfeleknek a bankok természetesen létrejövő, egyoldalú erőfölényével szemben, kiszámítható, kiegyensúlyozott viszonyt teremt az ügyfél és a hitelező között. "Ez nem jelenti azt, hogy az ügyfeleknek ne kelljen törleszteni, ez ugyanis a nemzetgazdaság működésének alapja." - mondta a kormányfő, aki szerint a válságban a hazai bankok állóképességből, válságkezelő képességből jól vizsgáztak, ami egyben minősíti magyar bankok vezetőit és tulajdonosait.
Akár kétmilliárdos büntetés
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete akár két milliárd forintra büntetheti azokat a pénzügyi intézményeket, amelyek nem tartják be a kódexet. A magatartási kódexet szerint a díjak emelésének az infláció szab korlátot; konkrétan meg kell nevezni azokat az okokat, amelyek miatt emelkedhet egy hitel törlesztő részlete, és ha változás áll be az a forrásoknál vagy az árfolyamban, akkor a törlesztő részletnek ugyanúgy csökkennie kell, mint emelkedés esetén. Ha valaki egy összegben kívánja visszafizetni a felvett devizahitelt, azt kisebb költséggel megteheti. Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség alelnöke szerint a magatartási kódex a bankrendszer és az ügyfelek közötti bizalom erősítését szolgálja. Véleménye szerint a kódex be fog kerülni a történelembe, s fordulópontot jelent a magyar bankrendszer életében.
Új világ
A magatartási kódex is jelzi, hogy új világ kezdődik a bankok életében, ahol az ügyfelek számára minden átlátható lesz, s új partneri viszony alakul ki a bankok és az ügyfelek között. A nem fizető ügyfeleknek 90 napjuk van arra, hogy legjobb áron, maguk értékesítsék ingatlanjukat. A kormány arra készül, hogy módosítja a követeléskezelésre és végrehajtásra vonatkozó törvényi szabályozást, mivel a kilakoltatások problémáit a kódexszel nem lehet megoldani.
A kódex a Bankszövetség honlapjáról letölthető.