Bajnai növekedést és szigorú költségvetési politikát vár

Azoknak a reformintézkedéseknek köszönhetően, melyet az elmúlt egy évben hozott a válságkezelő kormány, akár 3-4 százalékos növekedés is lehet jövőre - közölte Bajnai Gordon miniszterelnök a HBLF (Hungarian Business Leaders Forum) Üzleti Fórumán hétfőn. Szerinte az elmúlt esztendőben hozott döntések leginkább 2012-től fogják érzékeltetni a hatásukat, ám ehhez az is kell, hogy a következő kormány fenntartsa a szigorú költségvetési politikát.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 

Amit a Moody's vár a Fidesztől
A fiskális pálya bizonytalanságai miatt továbbra is indokolt a magyar adóskockázat közepes befektetői kategóriát jelentő "Baa1" besorolása, és a leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás fenntartása – közölte Dietmar Hornung, a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő vezető elemzője. A szakember rámutatott: a Fidesz gazdaságpolitikai programjában "van még néhány pont, amelyet részletezni kellene." Dietmar Hornung szerint folytatni kell a költségvetés kiegyensúlyozását. "Kulcsfontosságú, hogy a Fidesz-kormány ne térjen el az előző kormány irányvonalától, amely Magyarország hitelképességének helyreállítása felé vezetett."

Bajnai szerint az eljövendő néhány évben új nehézségekre kell felkészülnie az országnak, hiszen világszerte lassul a növekedés, nő az országadósság, így semmi sem lesz olyan, mint a válság előtt volt. Ennek következtében élesedni fog a verseny, kisebb lesz a piac, valamint nehezebb lesz az erőforrásokhoz jutni - elemezte a helyzetet a miniszterelnök.

Magyarország előtt tehát számos feladat áll: tartsa a négy százalékos hiányt, kiemelt figyelmet fordítson a makrogazdasági adatokra, odafigyeljen arra, hogy túlságosan exportorientáltak vagyunk, de a legfontosabb, hogy sikerüljön visszaszerezni a munkahelyeket - állította Bajnai Gordon. Szerinte éppen ezért az elmúlt egy év munkája nem érhet véget.

A következő kormány feladatai

A növekedést fenntarthatóvá kell tenni, ezért érdemi szerkezeti átalakításokat vár a következő kormánytól a miniszterelnök. Szerinte a legfontosabb területek közé az adócsökkentés, a munkaerőpiac fejlesztése, az önkormányzati és közigazgatási reform, az oktatás és a korrupció tartozik. Az országnak mindemellett Bajnai szerint szüksége van tudatos iparpolitikára, így például arra, hogy a legfontosabb iparágak - ahogy az elmúlt időszakban - külön stratégiát kapjanak. Ezek az iparágak a szocialista politikus szerint az autógyártás, a gyógyszeripar, a logisztika és az informatika, de ide sorolta a turizmust, az agrárgazdaságot és az építőipart is. A kormányfő a sürgős lépések közül még kiemelte a bürokratikus terhek csökkentését, hiszen mint mondta, a magyar vállalkozások kétszer annyit költenek a bürokratikus kiadásokra, mint a hasonló helyzetben lévő országok.

Ugyancsak a következő kormány feladatai között említette a tudatos piacépítést, ami szerinte nem csak és kizárólag a vállalkozások feladata. Példaként említette az ITD Hungary szerepét, melyet szerinte tovább kell erősíteni. Ide tartozik a cégek mára már állandósult tőkehiánya, ezért amíg lehet - amíg vannak uniós források - folytatni kell a milliárdok áramoltatását a magyar cégekhez.

A miniszterelnök szerint Magyarország továbbra is vonzó befektetési célpont, amit szerinte az is bizonyít, hogy számos új munkahely jött létre az elmúlt egy évben. Ehhez kapcsolódóan elmondta, hogy hazánk jelenleg helyzeti előnyben van, hiszen számos országnak kell majd meglépnie azokat a lépéseket a válság elmúltával, amit Magyarország az elmúlt egy évben megtett.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo