Bajnai szerint az eljövendő néhány évben új nehézségekre kell felkészülnie az országnak, hiszen világszerte lassul a növekedés, nő az országadósság, így semmi sem lesz olyan, mint a válság előtt volt. Ennek következtében élesedni fog a verseny, kisebb lesz a piac, valamint nehezebb lesz az erőforrásokhoz jutni - elemezte a helyzetet a miniszterelnök.
Magyarország előtt tehát számos feladat áll: tartsa a négy százalékos hiányt, kiemelt figyelmet fordítson a makrogazdasági adatokra, odafigyeljen arra, hogy túlságosan exportorientáltak vagyunk, de a legfontosabb, hogy sikerüljön visszaszerezni a munkahelyeket - állította Bajnai Gordon. Szerinte éppen ezért az elmúlt egy év munkája nem érhet véget.
A következő kormány feladatai
A növekedést fenntarthatóvá kell tenni, ezért érdemi szerkezeti átalakításokat vár a következő kormánytól a miniszterelnök. Szerinte a legfontosabb területek közé az adócsökkentés, a munkaerőpiac fejlesztése, az önkormányzati és közigazgatási reform, az oktatás és a korrupció tartozik. Az országnak mindemellett Bajnai szerint szüksége van tudatos iparpolitikára, így például arra, hogy a legfontosabb iparágak - ahogy az elmúlt időszakban - külön stratégiát kapjanak. Ezek az iparágak a szocialista politikus szerint az autógyártás, a gyógyszeripar, a logisztika és az informatika, de ide sorolta a turizmust, az agrárgazdaságot és az építőipart is. A kormányfő a sürgős lépések közül még kiemelte a bürokratikus terhek csökkentését, hiszen mint mondta, a magyar vállalkozások kétszer annyit költenek a bürokratikus kiadásokra, mint a hasonló helyzetben lévő országok.
Ugyancsak a következő kormány feladatai között említette a tudatos piacépítést, ami szerinte nem csak és kizárólag a vállalkozások feladata. Példaként említette az ITD Hungary szerepét, melyet szerinte tovább kell erősíteni. Ide tartozik a cégek mára már állandósult tőkehiánya, ezért amíg lehet - amíg vannak uniós források - folytatni kell a milliárdok áramoltatását a magyar cégekhez.
A miniszterelnök szerint Magyarország továbbra is vonzó befektetési célpont, amit szerinte az is bizonyít, hogy számos új munkahely jött létre az elmúlt egy évben. Ehhez kapcsolódóan elmondta, hogy hazánk jelenleg helyzeti előnyben van, hiszen számos országnak kell majd meglépnie azokat a lépéseket a válság elmúltával, amit Magyarország az elmúlt egy évben megtett.